Úvod Politika Paška: Protiruské sankcie budú pokračovať a ďalej na ne budeme doplácať

Paška: Protiruské sankcie budú pokračovať a ďalej na ne budeme doplácať

Jaroslav Paška. (Foto: Michaela Kolimárov)

Hoci sa ozýva čoraz viac hlasov o nezmyselnosti ekonomických sankcií EÚ proti Rusku, stále sú v platnosti. Najvyšší predstavitelia SR mnohokrát vyhlásili, že sankcie nie sú účinné a škodia samotným členským štátom EÚ, ale v praxi SR v tomto smere dodržiava líniu Bruselu.

„Je to veľmi komplikované, my nevieme zmeniť pomery na Ukrajine a nedokážeme zmeniť ani pomery na Kryme. EÚ je v tejto veci pod vplyvom USA a sama sa pravdepodobne neodhodlá na to, aby tieto sankcie zrušila.

Takže Slovenská republika zostane ako súčasť Európskej únie medzi tými krajinami, ktoré budú sankcie uplatňovať a zároveň budú na ne ďalej aj doplácať,“ vyjadril sa pre portál napalete.sk na margo pokračujúcich protiruských sankcií podpredseda Slovenskej národnej strany a poslanec NR SR Jaroslav Paška a dodal, že Slovensko samé nemá silu túto situáciu ovplyvniť.

„Sme suchozemská krajina, ktorá nemá nerastné bohatstvo, na ktoré by sa mohla spoliehať. Našou jedinou devízou je tranzitná poloha. Potrebujeme, aby sme mali otvorený obchodný priestor smerom na východ aj na západ, aby obchod od Lisabonu až po Vladivostok fungoval bez akýchkoľvek prekážok,“ myslí si Paška.

Poslanec odpovedal aj na otázku, či je podľa neho stále aktuálna myšlienka, že Slovensko by malo byť mostom medzi Západom a Východom, najmä medzi EÚ a Ruskom. „Mali by sme v rámci politiky udržiavať čo možno najlepšie vzťahy so všetkými partnermi, ktorí sú relevantní. Je historickým faktom, že Rusi v 2. svetovej vojne oslobodili nielen nás, ale aj ďalšie krajiny východnej Európy.

Na druhej strane si treba uvedomiť, že v USA bola podpísaná Pittsburská a Clevelandská dohoda a aj vďaka podpore Spojených štátov, Francúzska a Veľkej Británie vzniklo Česko-Slovensko. Vďaka tomu sa mohlo oslobodiť spod maďarského útlaku v Rakúsko-Uhorsku.

Iba tie dobré vzťahy okolo nám garantujú, že bude mier a pokoj potrebný na rozvoj štátu. Mali by sme prispievať k porozumeniu. Malo by to byť zmyslom a predmetom našej politiky, ale nie som si istý, či je to tak. Napríklad tým, že EÚ je partnerom istého vojenského zoskupenia, sme sa stali akoby súčasťou jednej strany a už nemáme silu na to, aby sme dokázali znižovať napätie vo vzájomných rozporoch,“ reagoval Paška.

Foto: archív