Úvod Spoločnosť Pásy lúčnych kvetov na poli môžu nahradiť pesticídy, ktoré zabíjajú včely

Pásy lúčnych kvetov na poli môžu nahradiť pesticídy, ktoré zabíjajú včely

Foto: archív

V budúcnosti by sme sa mohli zbaviť pesticídov, ktoré sa používajú proti škodcom a zároveň škodia aj včelám či lesným zvieratám. Informuje o tom portál dobrenoviny.sk. Vo Veľkej Británii skúšobne vysadili dlhé pásy kvitnúcich lúčnych rastlín, slúžiacich ako prírodná ochrana proti škodcom.

Testovanie sa uskutočnilo na pätnástich veľkých farmách v strednom a východnom Anglicku. Na jeseň minulého roka boli na týchto miestach vysadené pruhy kvetín, ktoré budú nasledujúcich päť rokov sledovať v britskom Centre pre ekológiu a hydrológiu (CEH).

Ako ďalej píše portál, obavy z ekologických škôd spôsobených pesticídmi v posledných rokoch veľmi rýchlo rastú. Práve využitie divoko rastúcich kvetov lákajúcich predátorský hmyz preukázalo, že sa týmto spôsobom znižuje počet škodcov v plodinách a zvyšujú sa poľnohospodárske výnosy.

Doposiaľ sa divoké kvety sadili iba v okolí polí, čo hmyzu neumožňovalo dostať sa do vnútorných časti polí a likvidovať tam škodcov. Hmyz teda ničil škodcov iba na okrajoch polí. „Keď si predstavíte veľkosť bystrušky, doprostred poľa je to poriadne dlhá prechádzka,“ poznamenal profesor Richard Pywell z CEH.

Kombajny v sebe majú zabudovanú navigáciu GPS a práve vďaka tomu sa dajú s presnosťou nastaviť tak, aby nezničili pásy ochranných rastlín zasadených medzi poľnými plodinami. Tie tak zostanú neporušené počas celého roka.

Richard Pywell. (Foto: archív)

Testy profesora Pywella poukazujú na fakt, že výsadba pásov lúčnych kvetov naprieč poliami každých sto metrov by mala stačiť a pôsobiť efektívne pri ničení škodcov. Zo štúdie tiež vyplynulo, že pásy týchto rastlín zaberú iba dve percentá z celkovej plochy poľa.

To, že sa tejto štúdie zúčastňuje profesor Pywell, nie je náhoda. V roku 2017 totiž publikoval štúdiu, v ktorej poukazoval na problém neonikotinoidných insekticídov a ich dopad na populáciu včiel. Podobné štúdie sa vykonávajú aj vo Švajčiarsku, kde využívajú kvety ako koriander, kôpor, mak či pohánku, uzatvára portál dobrenoviny.sk.