Úvod Z DOMOVA Pätina mladých vlani nepracovala ani neštudovala

Pätina mladých vlani nepracovala ani neštudovala

Foto: archív

Pätina mladých ľudí na Slovensku vo veku 20 až 34 rokov v minulom roku nepracovala, ani sa nevzdelávala. Vyplýva to z najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat, o ktorých informovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Najviac, a to až takmer 29 percent mladých neštudujúcich a nepracujúcich v tomto veku má Taliansko, nasledujú Grécko (27 percent), a Bulharsko a Rumunsko (obe 21 percent). Vo veku 20 až 34 rokov neštuduje ani nepracuje jeden zo šiestich Európanov. To predstavuje až 15 miliónov mladých ľudí. Slovensko je v tomto smere podľa analytičky nelichotivo na popredných priečkach v rámci 28 krajín Európskej únie. Vlani skončilo na piatej pozícii.

Slovensko má pritom jeden z najnižších podielov mladých vo veku 16 až 29 rokov, ohrozených chudobou či sociálnym vylúčením. Zo susedných krajín sa pred nami ocitla len Česká republika, ktorá má v tejto skupine 12,1 percenta mladých, čo je takmer o päť percentuálnych bodov menej ako na Slovensku.

„V tejto štatistike na rozdiel od podielu mladých žien a mužov v mama hoteli neslávne vyhrávajú dievčatá nad chlapcami, ktoré sú častejšie ohrozené chudobou či sociálnym vylúčením. Dotvára to nelichotivé prvenstvo Slovenska v rámci rovnosti mužov a žien, ktoré sú na tom horšie napríklad v získavaní práce či sú menej platovo ohodnotené ako muži,“ uviedla Buchláková.

Celkovo bolo mladých vo veku 16 až 19 rokov ohrozených chudobou či sociálnym vylúčením v rámci krajín EÚ v minulom roku približne tretina, čo predstavuje takmer 22 miliónov mladých ľudí.