Úvod Z DOMOVA Pätina Slovákov nemá finančnú rezervu ani na mesiac

Pätina Slovákov nemá finančnú rezervu ani na mesiac

Foto: archív

Opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu zasiahli finančné rezervy Slovákov. Z prieskumu Slovenskej sporiteľne vyplýva, že kým na začiatku krízy malo finančnú rezervu na menej ako jeden mesiac iba 16 percent domácností, v súčasnosti sa počet takýchto domácností zvýšil na 21 percent. Až 72 percent ľudí zvažuje hľadať viac zdrojov príjmov.

„Správne finančne zabezpečený človek má vytvorenú finančnú rezervu vo výške troch až šiestich mesačných príjmov, poistil sa proti nepredvídateľným situáciám, svoj majetok chráni pred infláciou a pripravuje sa na dôchodok,“ tvrdí Michal Orlovský, zodpovedný za správu majetku klientov Slovenskej sporiteľne. Práve takíto ľudia zvládli následky pandémie lepšie ako ostatní.

Zamestnanie je hlavným zdrojom príjmu 78 percent Slovákov. Podľa prieskumu po pandémii klesne podiel ľudí závislých od pravidelnej mzdy o šesť percent. Naopak, štátne dávky a príspevky budú hlavným príjmom pre 27 percent obyvateľov Slovenska, zatiaľ čo pred pandémiou to bolo o štyri percentá menej.

Prázdnu peňaženku podľa prieskumu aspoň raz v živote zažilo sedem z desiatich ľudí. Väčšina, a to 58 percent, je v ťažších časoch aktívna a rozmýšľa, ako znovu peniaze zarobiť, zvyšok sa uskromní a čaká, kedy zase peniaze budú.