Úvod ZO ZAHRANIČIA Pekarová Adamová napriek kritike Číny navštívila Taiwan

Pekarová Adamová napriek kritike Číny navštívila Taiwan

Markéta Pekarová Adamová a Cchaj Jing-wen. (Foto: archív)

Prezidentka Taiwanu Cchaj Jing-wen vo svojom sídle prijala predsedníčku Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétu Pekarovú Adamovú, ktorá na čínsky ostrov pricestovala s najpočetnejšou delegáciou v histórii.

„Taiwan aj Česká republika zažili autoritársku vládu a veľmi dobre rozumejú, že demokracia neprichádza ľahko. Môžeme preto byť pevnými spojencami na ceste udržiavania demokracie a slobody,“ vyhlásila po stretnutí taiwanská prezidentka.

Cchaj vyzdvihla, že Pekarová Adamová cestu uskutočnila aj napriek „veľkému tlaku“, čím narážala na kritiku zo strany Číny. Peking už vo februári označil plánovanú cestu Pekarovej Adamovej na Taiwan za chybné rozhodnutie a vyzval na jej zrušenie.

„Veríme v rovnaké hodnoty a princípy – medzi najdôležitejšie z nich patria sloboda, demokracia a ochrana ľudských práv,“ poznamenala predsedníčka dolnej komory českého parlamentu. Pekarovú Adamovú na ceste sprevádza asi 150 ľudí, z toho stovka podnikateľov z oblasti nanotechnológií, umelej inteligencie, inovácií v zdravotníctve či energetiky.

Cieľom cesty je podľa Pekarovej Adamovej prehĺbiť spoluprácu medzi ČR a Taiwanom, ktorý je podľa predsedníčky významným politickým, strategickým a obchodným partnerom Česka. Šéfka českej Snemovne predniesie prejav v taiwanskom Legislatívnom dvore a na záver návštevy podpísaše memorandá o spolupráci.

Počet krajín, ktoré udržiavajú oficiálne diplomatické styky s Taiwanom sa po uplynulom víkende znížil na 13. Honduras oznámil, že diplomatické styky s ostrovom prerušuje a uznáva existenciu len jednej Číny, ktorej je Taiwan neodňateľnou súčasťou.

Taiwanská ministerka hospodárstva Wang Mej-chua uviedla, že načasovanie kroku Hondurasu a príchod českej delegácie sú dve rozdielne veci. Návštevu predstaviteľov Českej republiky označila za dôležitú.