Úvod ZO ZAHRANIČIA Peking obvinil NATO z vytvárania konfrontácií

Peking obvinil NATO z vytvárania konfrontácií

Foto: archív

Peking obvinil Severoatlantickú alianciu z vytvárania konfrontácií po tom, čo sa jej lídri dohodli spolupracovať na riešení výziev, ktoré predstavuje čínska politika. Vo vyhlásení čínskej misie pri EÚ sa uvádza požiadavka, aby NATO posudzovalo vývoj Číny racionálne.

Ďalej sa v ňom píše, aby aliancia prestala zveličovať rôzne formy ‘teórie čínskej hrozby’ a „nevyužívalo legitímne záujmy a zákonné práva Číny ako ospravedlnenie na manipuláciu skupinovej politiky“.

Šéfovia štátov a vlád členských krajín NATO sa zhodli na tom, že hrozby zo strany Číny – vrátane kybernetických útokov a vývoja jadrových zbraní – predstavujú „systémové výzvy“ pre medzinárodné právo a bezpečnosť. Píše sa tak v záverečnom 41-stranovom vyhlásení samitu NATO, ktorý sa uskutočnil v Bruseli.

Lídri NATO sú podľa svojich slov znepokojení aj posilňovaním vojenskej spolupráce Číny s Ruskom, netransparentnosťou a šírením dezinformácií zo strany čínskej vlády. Nevylúčili však možnosť konštruktívneho dialógu s Pekingom, a to najmä v oblastiach spoločných záujmov, medzi ktoré patrí boj proti klimatickej zmene.