Úvod Politika Peking: USA vytvárajú prekážky v rokovaniach

Peking: USA vytvárajú prekážky v rokovaniach

Foto: archív

Peking obvinil Spojené štáty z vytvárania prekážok v obchodných rokovaniach medzi oboma krajinami. Podľa agentúry Reuters to vyplýva zo správy čínskej vlády, ktorú na tlačovej konferencii predstavil námestník ministerstva obchodu Wang Šou-wen.

Podľa jeho vyjadrenia Čína neuzavrie obchodnú zmluvu s USA pod nátlakom. Súčasné požiadavky USA označil za „nezmyselne vysoké“. „Ak chcú Spojené štáty použiť extrémny nátlak a tým vyhrotiť obchodné trenice, aby si Čínu podrobili a tá urobila ústupky, tak to je absolútne neprípustné,“ povedal Wang Šou-wen.

„Ak majú USA záujem konať, necháme dvere otvorené. Keď chcú bojovať, budeme bojovať až do konca,“ dodal. Zároveň tvrdil, že obchodný schodok medzi Čínou a USA, ktorý citujú americké úrady a prezident Donald Trump uvádza ako hlavný argument na zavedenie ciel, je nadhodnotený.

Deficit je podľa neho asi 150 miliárd dolárov namiesto 410 miliárd uvádzaných vládou Spojených štátov. Zároveň povedal, že americké clá škodia predovšetkým americkým pracovníkom. V dokumente Čína vymedzuje svoj postoj k prebiehajúcej obchodnej vojne s USA: Peking neustúpi v zásadných otázkach. Je schopný zaistiť pokračujúci rozvoj a ekonomické vyhliadky do budúcnosti sú „veľmi optimistické“.

Americký prezident Donald Trump už skôr oznámil, že sa chystá stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na samite skupiny veľkých ekonomík G20 v japonskej Osake na konci júna. Čína však schôdzku zatiaľ nepotvrdila.

Colná vojna medzi USA a Čínou sa naplno rozhorela vlani v marci, keď Trump podpísal dekrét o uvalení cla na dovoz čínskeho tovaru v hodnote až 60 miliárd dolárov. V rovnakom čase nadobudli platnosť dvadsaťpäťpercentné clá na dovoz ocele a desaťpercentné clá na dovoz hliníka do USA, ktoré sa tiež výrazne dotkli Číny.