Úvod Politika Peking: Vláda USA sa nepozerá na seba do zrkadla

Peking: Vláda USA sa nepozerá na seba do zrkadla

Foto: archív

Americké ministerstvo zahraničných vecí nedávno zverejnilo správu o stave ľudských práv vo svete. Už tradične sa v nej hlavná kritika zniesla na Čínu a Rusko. Čína na to reagovala zverejnením správy, v ktorej sa zamerala na ľudské práva v Spojených štátoch v roku 2015.

Pripomína v nej, že USA posudzujú ľudské práva v iných krajinách, ale mlčia o porušovaní ľudských práv na vlastnom území: „V roku 2015 sa v oblasti práv ľudí v Spojených štátoch nielenže nedospelo k vyriešeniu starých problémov, ale neprestajne sa objavovali nové. Americká vláda sa nepozerá na seba do zrkadla.

Foto: archív
Foto: archív

Dohľad nad strelnými zbraňami v USA sa vymkol spod kontroly. K 28. decembru 2015 sa tam stalo vyše 51 600 ozbrojených incidentov, pri ktorých bolo zabitých 13 100 ľudí a zranených takmer 26 500. Peking zdôrazňuje, že vzhľadom na policajnú brutalitu absentuje záruka bezpečnosti občanov. Polícia v USA v priebehu roka zastrelila 965 ľudí a zneužívanie moci zo strany policajtov sa vyšetruje nedostatočne.

Čínska správa okrem toho uvádza, že pre existenciu korupcie vo väzenskom systéme sa hrubo porušujú práva väzňov. Bežní občania sa ťažko dostanú do politiky pre politické klany, existujú problémy s ochranou sociálnych a ekonomických práv občanov, rasovo motivované problémy a zhoršuje sa situácia v oblasti práv žien. A v neposlednom rade USA aj naďalej porušujú práva občanov iných krajín.

Foto: archív
Foto: archív