Úvod ZO ZAHRANIČIA Peking Washingtonu: Prestaňte démonizovať Čínu

Peking Washingtonu: Prestaňte démonizovať Čínu

Foto: archív

Spojené štáty musia prestať démonizovať Čínu a robiť z nej fiktívneho nepriateľa. Pri príležitosti návštevy tajomníčky amerického ministra zahraničia Wendy Shermanovej v Číne to uviedol čínsky diplomat Sie Feng.

Washington podľa neho nesie vinu za to, že sa vzťahy medzi oboma krajinami ocitli v slepej uličke. Mal by preto „zmeniť chybný spôsob uvažovania“. Wendy Shermanová je najvyššie postavená americká predstaviteľka, ktorá navštívila Čínu od nástupu prezidenta Joea Bidena do funkcie pred šiestimi mesiacmi.

Shermanová prišla do Číny s posolstvom, že Washington víta súperenie s Pekingom, pre obe strany však musia platiť rovnaké pravidlá a zároveň musia existovať „zvodidlá“, ktoré zabránia tomuto súťaženiu prerásť do konfliktu.

Sie Feng počas rokovaní uviedol, že Washington nie je v postavení, aby mohol s Čínou hovoriť o otázke ľudských práv. Dodal, že Spojené štáty chcú zmeniť medzinárodný poriadok tak, aby mohli zastrašovať slabších. Nadviazal tak na slová čínskeho ministra zahraničných vecí Wanga I, že pre Peking je neprijateľné, keď s ním USA hovoria „z nadradenej pozície“.