Úvod ZO ZAHRANIČIA Peková: Aktuálne kmene koronavírusu nie sú mutáciou pôvodného, sú nové, umelé a...

Peková: Aktuálne kmene koronavírusu nie sú mutáciou pôvodného, sú nové, umelé a niekto ich vypúšťa do obehu

Soňa Peková. (Foto: archív)

Česká molekulárna genetička Soňa Peková v rozhovore pre český portál Reflex uviedla, že aktuálny koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, nie je mutáciou pôvodného, ale ide o odlišný kmeň koronavírusu. Tvrdí, že od minuloročnej jari je to už štvrtý kmeň. Takisto si myslí, že nové kmene sú umelo vytvorené a niekto ich vypúšťa do obehu.

„My sme začali celé genómy tých vírusov sekvenovať. Laicky povedané, prečítali sme a zanalyzovali celú ich genetickú informáciu. To je kód, v ktorom je vírus ‘napísaný’. Skúmali sme spätne aj staršie vzorky. Vďaka tomu odhaľujeme, ako sú vírusy premutované, ako vyzerajú a kedy sa objavili ďalšie vlny.

Už vieme, že každá vlna bola spôsobená iným, novým vírusom a nemajú nič dočinenia s tým jarným. Z toho je zrejmé, že jarný vírus nazbieral na konci svojej vlny celý batoh mutácií, premien vo svojom genóme. A ak by druhá alebo tretia vlna vznikli z tej prvej, tak by sme tie mutácie, ktoré vírus časom nabral, videli aj vo vírusoch druhej a tretej vlny.

Lenže to tak nie je. Takže pôvodcovia druhej a tretej vlny sú iné kmene vírusu. Odkiaľ sa vzali, netuším,“ vyhlásila Peková. Ako ďalej vysvetlila, kmene sa navzájom veľmi podobajú, ale nie sú to potomkovia prvého vírusu. “Je to niečo iné. A ja neviem, kde je tá jaskyňa, z ktorej vyletujú,“ povedala.

Podľa Pekovej teda napríklad dnešná tzv. britská mutácia nie je v skutočnosti mutáciou pôvodného koronavírusu z Číny, ale je to úplne iný samostatný kmeň. „Jarný kmeň bol prvý, septembrový druhý, decembrový tretí a nový britský je štvrtý.

Molekulárna biologička sa už v minulosti zviditeľnila tvrdeniami, že koronavírus SARS-CoV- 2 je vytvorený človekom. „Faktom je, že má charakteristiky, ktoré nevyzerajú ako prírodný izolát, v mojich očiach to trochu vyzerá ako náhodný únik nešťastnou náhodou z nejakého laboratória,” podotkla.

Tiež poznamenala, že sa proti ochoreniu COVID-19 nedá zaočkovať, pretože vakcína proti súčasnému koronavírusu je podľa nej neúčinná, keďže ju vyvíjali na základe prvého jarného kmeňa koronavírusu.

“Domnievam sa, že vakcína nemusí fungovať. Bola vyvíjaná proti čomusi, čo sa tu už nevyskytuje. Niekto síce tvrdí, že jeho vakcína bude fungovať aj proti britskému kmeňu, ale o tom si dovolím pochybovať,“ pokračovala Peková.

Genetička sa navyše obáva dlhodobejších vedľajších účinkov vakcíny: “Nemám strach z okamžitých efektov, ale z tých, ktoré môžu nastať o päť až desať rokov. Keď má niekto tridsať, môže to byť riziko. Ja sa očkovať nenechám.“

Zástupcovia Svetovej zdravotníckej organizácie na základe výskumu jej odborníkov tvrdia, že nový koronavírus neunikol z laboratória a je prírodného pôvodu. Zároveň však priznávajú, že zatiaľ o tom nemôžu poskytnúť priamy dôkaz.