Úvod Z DOMOVA Pellegrini: Ak autodopravcovia štrajkom spôsobia škody, budú niesť následky

Pellegrini: Ak autodopravcovia štrajkom spôsobia škody, budú niesť následky

Foto: archív

Premiér Peter Pellegrini vyzval autodopravcov, aby nepokračovali v štrajku a zasadli za rokovací stôl. Podľa neho je štrajk politicky motivovaný, keďže prebieha 50 dní pred voľbami. „Vyzývam ich, aby nepokračovali v štrajku, lebo budú musieť niesť následky, ak spôsobia škody,“ vyhlásil premiér. Dodal, že autodopravcovia by nemali obťažovať slovenských občanov a blokovať cesty.

Upozornil, že tieto aktivity sú reprezentované zatiaľ len časťou prepravcov. Zdôraznil, že slovenskí prepravcovia sú združení aj v iných reprezentatívnych organizáciách, s ktorými štát permanentne rokuje. Podľa Pellegriniho únia prepravcov ohlásila štrajk napriek tomu, že diskusie s ministrami dopravy aj financií prebiehajú.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) konštatuje, že štrajk považuje za krajné riešenie, a hovorí o drasticky sa zhoršujúcom podnikateľskom prostredí autodopravcov. Od predstaviteľov štátu očakáva 50-percentné zníženie cestnej dane a pozastavenie výberu mýta do určenia nového správcu mýta.

Ministerstvo financií SR ponúka autodopravcom zníženie sadzieb dane z motorových vozidiel pre kamiónovú dopravu v priemere o 12,5 percenta. Zároveň preráta, aký dosah na rozpočet by malo zrušenie zdaňovania vreckového pri zahraničných pracovných cestách. V prípade minimálneho vplyvu predloží rezort financií tento návrh spolu so znížením cestnej dane do Národnej rady SR.