Úvod Politika Pellegrini: Ak EÚ nepomôže Afrike, bude mať neskôr vážny problém

Pellegrini: Ak EÚ nepomôže Afrike, bude mať neskôr vážny problém

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Ak Európska únia nepomôže v nasledovnom období Afrike a nezdynamizuje svoje aktivity na tomto kontinente, predstihnú ju iné krajiny z úplne iných častí sveta – podobne, ako to už v minulosti urobila Čína.

Myslí si to slovenský premiér Peter Pellegrini, ktorý sa takto vyjadril na brífingu v rámci Fóra EÚ-Afrika, neformálneho samitu európskych a afrických lídrov. Toto podujatie sa konalo vo Viedni pri príležitosti končiaceho sa rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ.

„Väčšiu aktivitu vyvíja Čína, väčšiu aktivitu budú vyvíjať ďalšie veľké svetové štáty – a ja si myslím, že nesmieme zostať pozadu, pretože, a teraz prepáčte, ak Európska únia nepomôže Afrike, aby sa dobre rozvíjala a aby sa ľuďom v Afrike dobre žilo, tak o niekoľko rokov bude mať únia práve z tohto dôvodu vážny problém,“ povedal Pellegrini po skončení predobedného stretnutia s európskymi a africkými lídrami.

Zdôraznil, že Afrika ako kontinent zaznamenáva značný nárast HDP – až cez tri percentá v tomto roku – a EÚ by sa práve preto mala snažiť byť významným obchodným partnerom tohto kontinentu a zachovať si na ňom svoje pozície.

Premiér ďalej uviedol, že neformálny samit vo Viedni nie je venovaný problematike migrácie, ale skôr budúcnosti a rozvoju afrického kontinentu. V tejto súvislosti skonštatoval, že pred Afrikou stoja veľké výzvy a tento kontinent má šancu urobiť obrovský skok vo svojom rozvoji. Na rozdiel od Európy totiž môže hneď implementovať najmodernejšie technológie, aké vo svete momentálne existujú, a určitú vývojovú etapu rovno preskočiť.

Foto: archív

Podľa Pellegriniho je tiež veľmi dôležité, aby sa v Afrike vytváral dostatok pracovných miest. Predseda slovenskej vlády uviedol, že on sám vo svojom príhovore k ostatným lídrom EÚ i Afriky „akcentoval potrebu vzdelávania“ na tomto kontinente. „Pretože ľudský kapitál v Afrike existuje relatívne značný, ale bez primeraného vzdelania a zručností, ktoré si budú vyžadovať budúce pracovné miesta, nemajú šancu na úspech,“ dodal v tejto súvislosti.

Samotné Slovensko je momentálne aktívne v mnohých afrických krajinách formou rozvojovej pomoci, ale už prichádza čas, „keď týmto krajinám budeme môcť ponúknuť aj našu expertízu a našich expertov, ak bude o nás záujem“, domnieva sa Pellegrini.