Úvod Spoločnosť Pellegrini avizuje v našich nemocniciach sestričky migrantky

Pellegrini avizuje v našich nemocniciach sestričky migrantky

Foto: archív

Predseda vlády SR Peter Pellegrini ohlásil doteraz najväčšiu obnovu v slovenských nemocniciach. V najbližších mesiacoch by mali byť do ich technického vybavenia a priestorových podmienok nasmerované značné finančné prostriedky. Do nemocníc podľa premiéra už od minulého roka postupne pritekajú desiatky miliónov eur.

Ministerstvo zdravotníctva pochválil za zavedenie centrálneho obstarávania zdravotníckych prístrojov. Ministerka Andrea Kalavská ho informovala, že naposledy nakúpili 15 moderných CT prístrojov, pričom usporili 13 miliónov eur. Rezortu sa však podarilo obstarať aj 16 kusov lineárnych urýchľovačov pre pacientov s onkologickými ochoreniami. Tu by sa z pôvodne odhadovanej celkovej ceny 100 miliónov eur mohlo podľa premiéra ušetriť 30 miliónov eur.

Pellegrini ohlásil masívnu obnovu nemocničných postelí, ale aj to, že sa definitívne skončí éra nosenia základných hygienických potrieb nevyhnutných na hospitalizáciu. „Každý hospitalizovaný pacient dostane základný hygienický balíček, ktorý bude obsahovať všetko potrebné.“ Ministerstvo bude v najbližších mesiacoch distribuovať milión hygienických balíčkov, čo má pokryť ročnú spotrebu nemocníc.

Prioritou bude dostavba nemocnice Rázsochy v Bratislave. „Je záujmom Slovenskej republiky mať v hlavnom meste jednu špičkovú, perfektne vybavenú nemocnicu. Odmietam dohady, že štát je tu na to, aby umožnil postaviť nemocnicu súkromnému investorovi skôr a potom zvažoval, načo má stavať svoju,“ zdôraznil Pellegrini.

Peter Pellegrini s Andreou Kalavskou. (Foto: archív)

Hlavné mesto podľa neho nemôže byť odkázané na súkromnú nemocnicu, tá môže byť len doplnkom. Ministerstvo v súčasnosti realizuje obstarávanie na zvalenie starého skeletu nedostavanej nemocnice. Pellegrini chce, aby sa počas jeho vlády sanácia zrealizovala a začala sa výstavba nemocnice. Pacientom by mohla začať slúžiť v roku 2022.

Rezort Kalavskej dostal od ministerského predsedu pochvalu za prístup k tvorbe rozpočtu a vyhodnocovaniu jeho použitia, pretože je najlepší spomedzi všetkých ministerstiev a priniesol úspory v nákladoch na zdravotnú starostlivosť v problematických oblastiach, ako je napríklad spotreba liekov. Pellegrini vníma aj nepriaznivú situáciu v niektorých zdravotníckych zariadeniach i problémy zdravotných sestier.

Prisľúbil, že bude s ministerkou a ministrom financií hľadať možnosti ďalšieho zvyšovania platov sestier. „Na druhej strane budeme musieť byť pripravení na riadenú, vysokokvalitnú migráciu,“ avizoval. Ubezpečil však, že pôjde o zdravotné sestry, ktoré budú mať primerané vzdelanie i kvalifikáciu a prejdú certifikáciou a akreditáciou ministerstva zdravotníctva.

„Ak nemeckému alebo rakúskemu pacientovi neprekáža sestra zo Slovenskej republiky, tak pravdepodobne ani slovenskému pacientovi nebude prekážať sestra z Bulharska,“ povedal Pellegrini a dodal, že sa neobáva negatívnej reakcie verejnosti.

Rozostavaná nemocnia Rázsochy v Bratislave bude nakoniec asanovaná a na jej mieste sa postaví úplne nová štátna nemocnica. (Foto: archív)