Úvod Z DOMOVA Pellegrini: EÚ stráca ekonomické postavenie vo svete, bude to treba zastaviť

Pellegrini: EÚ stráca ekonomické postavenie vo svete, bude to treba zastaviť

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Európska únia dnes stojí na rázcestí a musí prijať závažné rozhodnutia o svojom budúcom fungovaní. Povedal to zvolený prezident Peter Pellegrini, ktorý svoj hlas v eurovoľbách odovzdal vo volebnej miestnosti v obci Králiky pri Banskej Bystrici. Slovákov vyzval, aby prišli k volebným urnám a verí, že účasť bude tentoraz vyššia ako v roku 2019.

„Európske voľby nie sú len voľby o Európskom parlamente, ale sú to aj voľby, ktoré sa bytostne dotýkajú Slovenskej republiky,“ uviedol Pellegrini. Dodal, že EÚ bude musieť prehodnotiť viacero svojich politík.

„Budeme musieť hovoriť o tom, ako EÚ zastaví prepad svojho priemyslu, hospodárstva a konkurencieschopnosti, aby sa vrátila späť medzi top ekonomické oblasti sveta, kde, žiaľ, svoje postavenie stráca,“ upozornil zvolený prezident.

Pellegrini vyzval Slovákov, aby sa zúčastnili na voľbách do europarlamentu. „Pretože rozhodnutia, ktoré tam aj poslanci zvolení za Slovenskú republiku budú prijímať, majú často zásadný dosah na nás všetkých,“ uviedol. Najnižšiu volebnú účasť Slovenska v rámci únie označil za „nepekné prvenstvo“ a verí, že tentoraz príde ľudí viac.

Tohtoročnú kampaň vo voľbách do Európskeho parlamentu na Slovensku zhodnotil zvolený prezident ako viditeľnejšiu, členstvo Slovenska v EÚ označil za úspešný príbeh. „Slovensko sa posunulo v kvalite života výrazne dopredu, čo by sme bez členstva v EÚ a výrazných zdrojov, ktoré k nám plynú, nemohli dokázať,“ dodal Pellegrini.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu na Slovensku kandiduje 22 strán a jedna koalícia. Slováci volia 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie, zakrúžkovať môžu najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny. Definitívne výsledky eurovolieb budú známe v nedeľu 9. júna po 23:00 h, po skončení hlasovania vo všetkých krajinách Európskej únie.