Úvod Z DOMOVA Pellegrini na galavečere v Košiciach: Vďaka ženám sa vo vláde menej hádame

Pellegrini na galavečere v Košiciach: Vďaka ženám sa vo vláde menej hádame

Foto: Michaela Kolimárová

V Štátnom divadle v Košiciach vyvrcholila slávnostným galavečerom tohtoročná Iniciatíva Creativa. Pod záštitou Únie žien Slovenska v rámci tohto súťažného projektu vytvorilo jedinečné ručne vyrobené tašky a kabelky takmer päťsto žien z celého Slovenska.

Cieľom projektu je spojiť prirodzenú ľudovú tvorivosť a talent slovenských žien. Úlohou účastníčok bolo zo zvyškov látok, či iného materiálu vytvoriť kreatívnu tašku, ktorá môže byť viacnásobne použiteľná a teda ekologická.

Počas galavečera, ktorý moderovali Lenka Rakárová Richard Hergot, vystúpili aj speváčka Kristína, Paľo Drapák, interpret hitov Karla Duchoňa Ľudo Kuruc a folklórny súbor Chemlon. Jeho súčasťou bola aj prehliadka modelov módnej návrhárky Jany Jurčenko.

Medzi hosťami podujatia bol aj premiér Peter Pellegrini, ministerka vnútra SR Denisa Saková, poslanci NR SR a primátori a starostovia slovenských obcí. Šéf vládneho kabinetu vo svojom vystúpení vyzdvihol úlohu žien v spoločnosti a poďakoval Únii žien Slovenska za jej snahy o ich zrovnoprávnenie vo všetkých oblastiach.

„Som hrdý, že predsedám vláde, v ktorej je historicky najviac žien – päť. Ministerky vnášajú do našej práce úplne inú atmosféru, stmeľujú kolektív, máme menej konfliktov,“ povedal Pellegrini. Zopakoval, že je nevyhnutné pracovať na rovnocennom postavení žien v osobnom i vo verejnom živote.

Ambasádorky projektu Jana Jurčenko, Gabriela Vidová a Lenka Mayerová vybrali šesť autoriek najoriginálnejších tašiek, ktoré boli ocenené na galavečere. Sú nimi Ing. Dominika Ilišková z Uble, Veronika Blašková z Košíc, Ekaterina Sologashvili z UŽS Rajecké Teplice, Daniela Šlebová z Kluknavy, Ingrid Gonosová zo Stropkova a Andrea Fratriková z Čadce.

Ocenenia odovzdala predsedníčka Únie žien Slovenska a poslankyňa NR SR Jana Vaľová spolu s ministerkou vnútra Denisou Sakovou. Televízny dokument o Únii žien Slovenska a projekte iniciativa Creativa so záznamom z galavečera v Košiciach odvysiela RTVS 3. januára na Dvojke.