Úvod Politika Pellegrini na pietnej spomienke: Pán prezident, mali sme počuť aj ruskú hymnu

Pellegrini na pietnej spomienke: Pán prezident, mali sme počuť aj ruskú hymnu

Foto: archív

Hodnotové budovanie spoločnosti nie je počítačovou hrou, na konci ktorej, ak sa nám niečo nepáči, stlačíme tlačidlo vymazať. Každé naše zlyhanie, omyl či pochybenie alebo rezignácia na zápas o pravdu môže mať smerom do budúcnosti tragické následky, podobné tým spred 74 rokov.

Počas pietnej spomienky pri príležitosti 74. výročia skončenia 2. svetovej vojny to vo Zvolene povedal predseda vlády Peter Pellegrini. Deň víťazstva nad fašizmom a pamiatku obetí vojny si uctil spoločne s prezidentom SR Andrejom Kiskom a ministrom obrany Petrom Gajdošom na zvolenskom cintoríne padlých vojakov sovietskej armády a cintoríne padlých vojakov rumunskej armády. Na akte kladenia vencov sa zúčastnili aj zástupcovia diplomatických zborov, predstavitelia štátnej správy a samosprávy, zväzov i združení.

Hlave štátu premiér adresoval tieto slová: “Otvorene a pravdivo si musíme povedať, že Slovenskú republiku oslobodili hrdinské vojská Červenej armády, rumunskej armády a príslušníci Prvého československého armádneho zboru, a preto, ak sú toto oficiálne oslavy skončenia 2. svetovej vojny, prepáčte, pán prezident, na úvod sme mali počuť aj ruskú hymnu.”

Podľa Pellegriniho napriek tomu, že naša krajina a celá Európa žije taký dlhý čas v mieri, sme svedkami tichej renesancie extrémizmu a návratu k ideám, o ktorých sme si mysleli, že sú dávno pochované v minulosti. Preto nikdy nesmieme zabudnúť na 60 miliónov ľudských životov, ktoré si vyžiadalo vojnové besnenie rozpútané v mene fašistickej ideológie postavenej na nenávisti k iným národom a národnostiam.

Na ústrednom vojenskom cintoríne vo Zvolene je pochovaných viac ako 17600 príslušníkov sovietskej Červenej armády a viac ako 10300 vojakov Kráľovskej rumunskej armády, ktorí v rokoch 1944 a 1945 zahynuli pri oslobodzovaní nášho územia. Cintoríny padlých sovietskych a rumunských vojakov sú národnými kultúrnymi pamiatkami SR.

Foto: archív