Úvod Politika Pellegrini: Nie je možné, aby unikali výpovede svedkov z Kuciakovho spisu

Pellegrini: Nie je možné, aby unikali výpovede svedkov z Kuciakovho spisu

Foto: archív

Nie je možné, aby výpovede svedkov z utajeného spisu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej boli verejnou mediálnou témou. Povedal po stretnutí s ministerkou vnútra Denisou Sakovou, prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským a riaditeľom Slovenskej informačnej služby Antonom Šafárikom premiér Peter Pellegrini. „Ako predseda vlády musím odmietnuť bulvarizáciu faktov, pretože vytvárame nebezpečný precedens do budúcnosti,“ dodal.

Doplnil, že v budúcnosti by mohli mať svedkovia rôznych prípadov obavy o svoju bezpečnosť, pretože im zodpovedné orgány takto nevedia garantovať bezpečnosť a anonymitu. Akékoľvek zverejnené informácie podľa neho napríklad môžu pomôcť obhajcom obvinených.

„Osobný záujem je povýšený nad záujem vyšetriť zločin. Vyzývam všetkých ústavných činiteľov, advokátov aj médiá k zdržanlivosti,“ vyhlásil premiér, podľa ktorého generálny prokurátor a policajný prezident prijímajú opatrenia na zamedzenie úniku informácií zo spisu. Pellegrini tvrdí, že on ani ministerka vnútra o nich nemajú špecifické informácie.

„Rešpektujme, že v Slovenskej republike ako demokratickej krajine, v ktorej platí ústava a zákony, bude o vine a nevine rozhodovať polícia, prokuratúra a súdy, nie média a verejnosť,“ zdôraznil Pellegrini. „Čo ma znepokojuje, je procesná stránka, pretože z vyšetrovacieho spisu unikajú informácie, ktoré nikto nevie verifikovať a nadobúdajú charakter bulvárnosti či priam politickej manipulácie,“ povedal.

Samotnú prácu orgánov činných v trestnom konaní v tomto prípade označil predseda vlády za vysoko profesionálny výkon. „Sme na dobrej ceste a pevne verím, že sa nám vraždu podarí objasniť,“ uzavrel premiér.

Foto: archív