Úvod Z DOMOVA Pellegrini: Prezidentka vymenovala druhú vládu Igora Matoviča

Pellegrini: Prezidentka vymenovala druhú vládu Igora Matoviča

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Na vymenovanie vládneho kabinetu pod vedením bývalého ministra financií Eduarda Hegera zareagovali predstavitelia politickej opozície. Šéf strany Hlas-SD Peter Pellegrini vo videu na sociálnej sieti poznamenal, že k prezidentke Zuzane Čaputovej si prišli po dôveru skoro tí istí ľudia ako pred rokom. Zmena nastala len pri ministrovi zdravotníctva. Doterajší premiér Igor Matovič a minister financií Eduard Heger si iba vymenili miesto.

Podľa Pellegriniho prezidentka vymenovala druhú vládu Igora Matoviča. Dodal, že tá prvá zlyhala pri všetkom, čoho sa dotkla. Predovšetkým však nezvládla riadiť samú seba. „Ako malé deti sa členovia vlády vadili, urážali a vzájomne sa posielali kopať hroby. Žiaľ, zostalo po nich 10 000 obetí covidu, rozvrátený a nefungujúci štát, ako aj krachujúca ekonomika,“ povedal šéf Hlasu.

Ako dodal, od členov vlády neprišla nijaká sebareflexia. Vo vláde sa opäť nachádza tak Igor Matovič, ako aj Richard Sulík. Ako jediné východisko z tejto situácie vidí Pellegrini predčasné parlamentné voľby.

Staronovú vládu na sociálnej sieti okomentoval aj opozičný poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru-SD. Podľa neho je skutočnosť, že bola vláda menovaná 1. apríla, najvýstižnejšou symbolikou „Pozriete sa na nového ministra financií a viete, že môžete novú vládu vymenovať jedine na deň bláznov.

Tragédiou je, akou slabou autoritou disponuje prezidentka Slovenskej republiky, keď sa nedokáže vzoprieť ani takejto fraške a asistuje pri ponižovaní slovenského národa,“ píše Blaha vo svojom statuse.

Podľa poslanca nový predseda vlády zjavne prezidentke vyhovuje. Najmä jej poradcom, a teda americkej ambasáde. Blaha pripomína Hegerovu minulosť, keď počas Dzurindových vlád pôsobil ako súčasť amerického poradného tímu, ktorý sa venoval militarizácii Slovenska.

“Na Slovensku sa rodí nová tragédia. Vláda Eduarda Hegera je najväčším zlyhaním politických elít od 2. svetovej vojny,” ironicky parafrázoval Blaha slová v rozlúčkovom videu odchádzajúceho premiéra. “Jediným spôsobom, ako zastaviť túto éru šialenstva a neslobody, je referendum,“ dodal.

S novovymenovanou vládou neprichádza nijaká nová kvalita alebo záruka zlepšenia. Vládna koalícia je naďalej odsúdená na chaos a hádky. Vyhlásil to predseda Smeru-SD a expremiér Robert Fico na mediálnom brífingu. Fica tiež mrzí, že z inštitútu demisie urobila koalícia nástroj vydierania a ústavu používajú ako hračku.

Fico kritizoval i prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Mala sa podľa neho ku kríze postaviť kategoricky a tak, ako sa od nej očakáva. Tvrdí, že situácia mohla byť odlišná, no prezidentka dala prednosť iným záujmom. Situáciu mala podľa neho vyriešiť demokratickým spôsobom a umožnením opätovného prerozdelenia mandátov.