Úvod Kultúra Pellegrini prišiel na Deň kroja ako Pohorelčan

Pellegrini prišiel na Deň kroja ako Pohorelčan

Foto: archív

Tisícky ľudí v krojoch alebo ich vyšívaných súčastiach prúdili Námestím SNP v Banskej Bystrici. Prvý Deň kroja prilákal do mesta pod Urpínom vyobliekaných ľudí z celého Slovenska i zo zahraničia.

„Prišla som z Prievidze. Na sebe mám kroj z hornonitrianskeho regiónu. Prišla som sem predviesť nielen kroj, ale aj výrobu kraslíc,“ povedala TASR Mariana Vaňová. „Na sebe mám košeľu, oplecko, sukňu, topánky a ešte čosi navyše,“ priblížila svoj odev.

„My sme folklórna skupina Javorník z Lúk pod Makytou. Prišli sme sem štyria trombitáši zo sedemčlennej skupiny. Na sebe mám krpce, vyšívané nohavice, košeľu, lajblík a halenu,“ opísal svoje oblečenie Igor Dundek. Ako dodal, na podujatí nepredvádzajú len svoj kroj, ale aj výrobu fujary trombity, ktorá bola zapísaná do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva.

Foto: archív

„Prišiel som do Banskej Bystrice v horehronskom kroji z Pohorelej. Verím, že Dňom kroja sa zakladá jedna nádherná tradícia, keď vždy na konci leta si budeme tu v Banskej Bystrici pripomínať to úžasné kultúrne dedičstvo, ktoré sme zdedili po našich predkoch,“ povedal TASR premiér Peter Pellegrini, ktorý z mesta aj pochádza.

Ako dodal, v podobnom kroji, v akom bol dnes, vystupoval ako mladý chlapec na základnej škole. „Dokonca som ako súčasť folklórnej kapely hral na akordeóne,“ pripomenul.

Deň kroja pripravil týždenník Slovenka v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Združením miest a obcí Slovenska. V trojhodinovom programe nechýbal Spevácky zbor Lúčnica a banskobystrické folklórne súbory.