Úvod Politika Pellegrini s Medvedevom oživili projekt širokorozchodnej železnice

Pellegrini s Medvedevom oživili projekt širokorozchodnej železnice

Foto: archív

Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa stretol v Moskve s ruským partnerom Dmitrijom Medvedevom. Počas premiérovej oficiálnej návštevy sa očakáva podpis memoranda medzi Ministerstvom hospodárstva SR a ruskou štátnou korporáciou Rosatom v oblasti využitia jadrovej energie na mierové účely. Za slovenskú stranu memorandum podpíše minister hospodárstva Peter Žiga a za ruskú generálny riaditeľ štátnej korporácie pre jadrovú energetiku Rosatom Alexej Lichačov.

V pláne je aj podpis zmluvy o spolupráci medzi Slovenskými elektrárňami a spoločnosťou TVEL pri dodávkach jadrového paliva pre slovenské jadrové elektrárne na najmenej päť rokov. TVEL je ruská štátna firma, ktorá sídli v Moskve a vyrába palivo pre jadrové elektrárne, napríklad pre slovenské jadrové elektrárne v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach a pre české v Temelíne a Dukovanoch.

Partneri by sa počas rokovania mali dotknúť tém, akými sú dodávky plynu v súvislosti s dobudovaním plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), dodávky ropy, riešenie projektu širokorozchodnej železnice a dodávky paliva pre slovenské jadrové elektrárne.

Vo štvrtok by sa mal slovenský premiér stretnúť v Petrohrade s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V piatok Pellegrini vystúpi spolu s Putinom, čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom v hlavnom paneli Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra. Témou bude udržateľný rozvoj.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev ubezpečil predsedu slovenskej vlády Petra Pellegriniho, že Slovenská republika môže aj naďalej rátať s Ruskom ako so spoľahlivým dodávateľom energetických surovín. Slovenský premiér ocenil garancie ruského predstaviteľa, že „energetická bezpečnosť SR nie je nijakým spôsobom ohrozená a ani by nemala byť, to je dobrá správa,“ konštatoval, pričom vyzdvihol jasný pragmatický Medvedevov prístup.

Pellegrini sa poďakoval za otvorené a priateľské rozhovory. Domnieva sa, že Slovensko má jednu z najviac otvorených ekonomík na svete a preto je dôležité, aby malo vyvážené zahraničnopolitické vzťahy so všetkými krajinami. Naďalej má záujem na tom, aby vzájomné vzťahy s Ruskom boli priateľské a navzájom sa rešpektujúce. „Tak, ako sa to patrí na moderné krajiny 21. storočia,“ uviedol, pričom zároveň zdôraznil, že práve Ruská federácia predstavuje jedného z najdôležitejších partnerov Slovenska mimo EÚ.

Taktiež ocenil, že po rokoch útlmu v oblasti hospodárskej výmeny sa bilancia vracia do pôvodného stavu. Napriek tomu, že kľúčovými oblasťami vzájomnej spolupráce sú hospodárstvo a energetika, ocenil napríklad aj vzrastajúci počet ruských turistov na Slovensku. Medvedev uviedol, že predstavitelia hovorili nielen o energetike, ale aj o priemyselnej kooperácii, doprave – projekte širokorozchodnej trate od Košíc do Viedne.

Foto: archív

Projekt širokorozchodnej trate až do Bratislavy, respektíve na rakúsku stranu preukazuje dobrú mieru zisku a návratnosti a preto máme nádej, že záujem o jeho financovanie bude značný. Zástupcovia Ruska ocenili zmenu dynamiky na slovenskej strane, o projekt je záujem aj v iných krajinách.

Ak Slovensko nebude pokračovať veľmi intenzívne v jeho príprave, môže sa stať, že táto trať bude prechádzať Poľskom alebo Maďarskom, ktoré prejavujú tiež o projekt vážny záujem. Premiér Peter Pellegrini tak odpovedal počas tlačovej konferencie s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom na otázku TASR, ako pokročili rokovania v tejto otázke.

„Slovensko si nesmie nechať ujsť možnosť mať tretí strategický transportný koridor v rámci našej krajiny,“ zdôraznil, pričom SR sa v súčasnosti veľmi otvorene k projektu hlási. „Ak počítate nejaké odhady, tak si myslím, že do konca roku 2020 musí byť uzatvorené komplet celé posudzovanie vplyvov…

Po roku 2020 sa bude môcť postupne začať s realizáciou tohto projektu. Samozrejme, to nie je projekt na rok, či dva, je to investičná výstavba, ktorá bude mať pozitívne vplyvy na HDP, ekonomický rast, zamestnanosť krajiny,“ odpovedal Pellegrini na otázku, v ktorom roku by sa projekt mohol zrealizovať.

Ruskí predstavitelia informovali SR, že prichádza k významnému nárastu prepravy tovaru po železnici medzi EÚ a východnou časťou sveta. To podľa premiéra potvrdzuje odhady, ktoré hovoria o potrebe predĺženia tejto trate. „Slovenská republika v súčasnosti zrýchlila proces a dnes sa už nachádzame vo fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Zároveň prichádzame k bodu, kedy SR bude musieť vyčleniť zo špeciálneho fondu … značnú časť prostriedkov spolu so svojimi partnermi z Ruskej federácie a z Rakúska, aby sme mohli započať fázu získavania kapitálu na samotnú výstavbu tohto veľkého projektu pretože je logické, že prostriedky na túto veľkú investíciu sa musia získať na finančných trhoch,“ uzavrel Pellegrini.

Foto: archív