Úvod Politika Pellegrini: Slovensko v nijakom prípade migračný pakt nepodporí

Pellegrini: Slovensko v nijakom prípade migračný pakt nepodporí

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Premiér Peter Pellegrini počas samitu EÚ vyjadril svoj postoj a dal oficiálne stanovisko k otázke paktu OSN o migrácii, pre ktorý hrozí minister zahraničia Miroslav Lajčák demisiou. „Slovenská republika v nijakom prípade nepodporí pakt OSN v Marrákeši a nebude s ním súhlasiť,“ vyhlásil premiér. „Odmietam znenie marakéšskeho dohovoru tak, ako je formulovaný a odmietam, aby sa k nemu Slovensko pridalo,“ povedal jasne Pellegrini.

„Na druhej strane platí aj ďalšie posolstvo. V prípade, že by účasť SR na hocijakej úrovni znamenala, že týmto SR vyjadrí súhlas, tak sa nik na nijakej úrovni marakéšskeho samitu nezúčastní,“ dodal. Premiér ďalej uviedol, že si nechá vypracovať právu analýzu, ktorá má povedať, či samotná účasť Slovenska na samite v Marrákeši bude znamenať, že Slovensko sa k paktu OSN o migrácii pridáva.

„Ak nám právna analýza ukáže, že je vhodné, aby sa nejaký nižší diplomat tohto stretnutia zúčastnil a mohol tam tlmočiť naše výhrady bez toho, aby to bolo vnímané ako to, že sme sa k paktu pridali, tak tam pôjde,“ opísal premiér s tým, že analýzu má vypracovať minister zahraničia Miroslav Lajčák a štátny tajomník rezortu Lukáš Parízek, ktorého nominovala SNS.

Lajčák sa pre pakt OSN, na ktorého príprave sa výraznou mierou podieľal ako šéf Valného zhromaždenia OSN, vyhrážal demisiou. Koaličná SNS totiž do parlamentu predložila návrh, podľa ktorého má Slovensko pakt OSN neprijať a nezúčastniť sa rokovaní v Marakéši.

Demisiu v prípade schválenia uznesenia SNS vysvetľuje Lajčák tým, že pokiaľ parlament vyhodí slovenskú diplomaciu z budúcich diskusií o migrácii na globálnej úrovni, musí na to zareagovať adekvátne, teda odchodom z postu šéfa diplomacie. „Lebo to by znamenalo vyslovenie nedôvery slovenskej zahraničnej službe a mne ako jej najvyššiemu predstaviteľovi,“ povedal.

Miroslav Lajčák. (Foto: archív)

Uznesenie už prešlo zahraničným výborom, v ktorom zaň hlasovali aj poslanci Smeru, ktorý Lajčáka nominoval. Plénum NR SR bude hlasovať na najbližšej schôdzi. Šéf SNS Andrej Danko počas nedeľnej diskusnej relácie O 5 minút 12 zopakoval, že verí, že parlament prijme uznesenie, ktoré navrhla SNS a na rokovanie do Marakéša slovenská delegácia nepôjde.

Zároveň priznal, že chápe, že pre ministra Lajčáka je to dôležitá téma a chápe jeho osobný postoj. „Nesmieme však ignorovať nálady obyvateľstva,“ povedal Danko. Podľa politológa Jozefa Lenča je po taktomto Pellegriniho vyhlásení takmer isté, že sa Slovensko k paktu OSN nepridá, čo bude znamenať aj koniec Lajčáka. „Áno, podobne sa dá očakávať, že tento krok bude predstavovať koniec diplomatickej kariéry Lajčáka ako šéfa ministerstva zahraničia,“ povedal pre HN Lenč.

Lajčák predložil svoj vlastný návrh uznesenia, ktorý je podľa Lajčáka lepší, než ten, čo navrhuje SNS. „S mojimi spolupracovníkmi sme pripravili návrh uznesenia, ktorý podľa nášho presvedčenia odráža aj obavy Slovákov z migrácie, aj diskusiu v zahraničnom parlamentnom výbore, a zároveň garantuje, že Slovensko bude mať svoj hlas v rozhodovaní o migrácii. Môžem Slovákov ubezpečiť, že je to lepší návrh ako ten, ktorý predložila SNS,“ povedal Lajčák. Toto uznesenie zvažuje podporiť napríklad vládny Most-Híd.