Úvod Politika Pellegrini v Bielom dome: Slovensko plní sľuby, nakupuje americké zbrane

Pellegrini v Bielom dome: Slovensko plní sľuby, nakupuje americké zbrane

Foto: archív

Slovensko dosiahne vo vojenských výdavkoch dve percentá HDP v roku 2022, teda skôr, ako pôvodne predpokladalo. V Bielom dome to pri stretnutí s prezidentom USA Donaldom Trumpom vyhlásil predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini. Trump úsilie Slovenska ocenil, verí, že sa ďalšie štáty pridajú.

​Pellegrini podľa médií prišiel do Washingtonu rokovať najmä o obchode a obrane. „Slovensko plní sľuby, modernizuje armádu, nakupuje americké zbrane,“ povedal premiér v Bielom dome.

Prezident USA je podľa neho „skutočným vodcom“, ktorý jasne žiada väčšie úsilie pri financovaní obrany. Trump ocenil, že Slovensko je veľmi blízko prahu dvoch percent. Ukazuje sa, že Bratislava chápe, ako je to dôležité. „Očakávame, že mnohí ďalší sa pridajú,“ poznamenal Trump.

​Predseda slovenskej vlády zablahoželal Trumpovi k dynamickému rozvoju americkej ekonomiky, najmä k vytváraniu nových pracovných príležitostí a znižovaniu nezamestnanosti. „Keď sa darí USA, darí sa aj Slovensku,“povedal Pellegrini. Slovensko podľa neho prežíva robustný hospodársky rast, jeden z najvyšších v Európskej únii a eurozóne.

Podľa Trumpa vzťahy medzi Washingtonom a Bratislavou nikdy neboli lepšie. „Toto je prvá návšteva slovenského premiéra v Oválnej pracovni,“ povedal americký prezident. Poukázal na popularitu Pellegriniho na Slovensku a upozornil, že aj on sám má v USA v tomto smere „veľmi dobré výsledky“.

Foto: archív

​Novinári sa amerického prezidenta pýtali, či možno očakávať jeho návštevu na Slovensku. Podľa medializovaných informácií by americký prezident mohol prísť tento rok v auguste na oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania. Šéf Bieleho domu sa však priamej odpovedi vyhol. „Rád by som (prišiel, pozn. red.), poznám ľudí na Slovensku, sú to úžasní ľudia,“ povedal.

Pellegrini, ktorého pri návšteve v Bielom dome sprevádzali minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a poradca Peter Kmec, priviezol prezidentovi USA ako dar baseballovú pálku. Podľa informácie televízie TA3 sa Trump v mladosti baseballu venoval, športovým mentorom mu bol údajne tréner so slovenskými koreňmi. Prvá dáma Melania Trumpová dostala darom stredoslovenský kroj.

Z americkej strany sa rokovania delegácií zúčastnili okrem iných minister zahraničných vecí Mike Pompeo, personálny šéf Bieleho domu a riaditeľ Úradu pre riadenie a rozpočet Mike Mulvaney a bezpečnostný poradca John Bolton.

Pellegrini je po viac ako piatich rokoch prvým slovenským premiérom, ktorý dostal pozvánku na bilaterálne stretnutie v Bielom dome. Naposledy sa tako stretol s Trumpovým predchodcom Barackom Obamom v novembri roku 2013 vtedajší predseda vlády Robert Fico.