Úvod Z DOMOVA Pellegrini vyhral nad Korčokom o 165.546 hlasov, prezidentom bude do roku 2029

Pellegrini vyhral nad Korčokom o 165.546 hlasov, prezidentom bude do roku 2029

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Po sčítaní všetkých hlasov získal volieb prezidenta SR Peter Pellegrini podporu 53,12 percenta, čo predstavuje 1.409.255 voličov. Jeho protikandidát Ivan Korčok získal o 165.546 hlasov menej, čiže 1.243.709 voličov (46,87 percenta). Po prvý raz v histórii získali obidvaja prezidentskí kandidáti viac ako milión voličských hlasov.

Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR po zrátaní údajov zo všetkých okrskových zápisníc. Volebná účasť dosiahla 61,14 percenta. Druhého kola prezidentských volieb sa zúčastnilo 2.671.279 voličov. Pellegrini nastúpi do úradu 15. júna tohto roka a hlavou štátu bude minimálne do roku 2029.

Premiér a líder koaličného Smeru-SSD Robert Fico zablahoželal predsedovi koaličného Hlasu-SD Petrovi Pellegrinimu k výhre v prezidentských voľbách. Verí v stabilitu vládnej koalície a vyriešenie praktických problémov spojených s odchodom Pellegriniho z postu predsedu parlamentu. Uviedol to na mediálnom brífingu v Pellegriniho volebnom štábe.

„Aj dnes ľudia na Slovensku ukázali, že rozoznávajú, čo tejto krajine hrozí zo strany liberálnych médií, aktivistov, mimovládnych organizácií, progresivistov,“ vyhlásil Fico. Tých, čo hovorili pred prezidentskými voľbami o „referende o vláde” vyzval, aby napísali, že referendum dopadlo dobre a väčšina ľudí si želá pokračovanie aktuálneho štýlu vládnutia.

Vo volebnom štábe gratuloval novozvolenej hlave štátu aj bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Upozornil, že podporu bude potrebovať nová hlava štátu i vláda aj naďalej.

Prezidentka Zuzana Čaputová blahoželala Pellegrinimu k víťazstvu telefonicky. Ocenila vysokú volebnú účasť. Za dôležité považuje, aby nový prezident od momentu zvolenia pôsobil tak, aby sa nijaká časť spoločnosti necítila porazená. “Aby radosť z víťazstva išla ruka v ruke s vedomím služby pre všetkých občanov, nielen pre tých, čo ho zvolili,” povedala.

„Gratulujem Petrovi Pellegrinimu k zvoleniu za nového prezidenta Slovenska. Verím, že naviažeme na tradíciu mimoriadne dobrých susedských vzťahov a budem sa tešiť na konštruktívnu spoluprácu,“ napísal český prezident Petr Pavel na sociálnej sieti.

Na sociálnych sieťach novému slovenskému prezidentovi už blahoželali český premiér Peter Fiala, minister zahraničných vecí Jan Lipavský a expremiér Andrej Babiš. „Verím, že budeme naďalej čo najlepšie rozvíjať výborné a hlboké vzťahy medzi Českou republikou a Slovenskom,“ uviedol Fiala.

Šéf českej diplomacie Lipavský pripojil k svojmu blahoželaniu aj vieru v to, že Pellegrini bude „vo svojej novej pozícii plne podporovať česko-slovenskú spoluprácu a bude zárukou pevného zakotvenia Slovenska v európskych a transatlantických štruktúrach“.

Bývalý predseda vlády ČR Andrej Babiš zagratuloval celému Slovensku k zvoleniu Pellegriniho. „Slováci si vybrali dobre, budú mať hrdého prezidenta, ktorý vždy bude vo svete hájiť ich záujmy a bude stáť za všetkými občanmi,“ napísal na sociálnej sieti. „Verím, že sa Peter zasadí aj o zlepšenie vzťahov medzi ČR a Slovenskom,“ dodal.

„Srdečne blahoželám Petrovi Pellegrinimu k jeho suverénnemu víťazstvu v slovenských prezidentských voľbách. Je to veľká výhra pre ľudí a veľká výhra pre zástancov mieru v celej Európe!“ napísal maďarský premiír Viktor Orbán na sociálnej sieti a pripojil gratuláciu v slovenčine.

Ku gratulantom sa pripojila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Gratulujem Petrovi Pellegrinimu k zvoleniu za prezidenta Slovenska. Želám vám veľa úspechu pri vašich nových povinnostiach a teším sa na spoluprácu s vami na dôležitých výzvach, ktorým spolu čelia Európska únia a Slovensko,“ uviedla na sociálnej sieti.

Foto: archív