Úvod Z DOMOVA Pellegrini začal osobne búrať skelet nemocnice v Rázsochách

Pellegrini začal osobne búrať skelet nemocnice v Rázsochách

Premiér Peter Pellegrini spustil búracie práce na skelete nemocnice na bratislavských Rázsochách. (Foto: archív)

V utorok odštartovali búracie práce skeletu nemocnice v Rázsochách. Ich cena by mala podľa ministerstva zdravotníctva dosahovať 10 miliónov eur bez DPH. Samotným búracím prácam predchádzali v uplynulých týždňoch prípravné činnosti. Odstraňovanie stavby potrvá približne deväť mesiacov.

Po skončení búracích prác a odstránení skeletu nemocnice bude nasledovať výstavba novej. Aktuálne je vyhlásené verejné obstarávanie na projekt kompletnej prípravy novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách. Jeho predpokladaná hodnota je 17,5 miliónov eur bez DPH.

Premiér Peter Pellegrini na stavenisku osobne začal s búracími prácami na 20-tonovom búracom stroji. V súvislosti s výstavbou novej nemocnice povedal, že v nej chce najmodernejšie možné vybavenie pre pacientov.

Vyzval lekárov, ktorí chcú robiť špičkovú medicínu a výskum, aby nepodľahli tlaku, ktorý na nich možno bude vyvíjaný, a neodišli z fakultných nemocníc do súkromnej nemocnice skupiny Penta, ktorá je práve vo výstavbe. „Aj týmto počinom im dávame jasný signál, že už to dnes nie je len o slovách, ale o konkrétnych činoch. A Bratislava, hoci trochu neskôr, ale novú národnú, koncovú univerzitnú nemocnicu mať bude,“ povedal Pellegrini.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská konštatovala, že v Bratislave chýba koncová nemocnica, ktorá bude poskytovať špičkovú zdravotnú starostlivosť, výučbovú základňu a vedecko-výskumnú bázu.

Ako informovala, v súčasnosti pripravujú projekt, ktorý bude obsahovať 653 lôžok. „Rátame s tým, že v budúcnosti by tu mohlo vyrásť ďalších 500 lôžok, aby spĺňala komplexnosť, aby na jednom mieste dostali pacienti to, čo majú dostať,“ uviedla.

Odhadované náklady na novú nemocnicu sú v koncepcii schválenej vládou SR stanovené na 263 miliónov eur. V sume sú zahrnuté aj búracie práce či projektová príprava. Podľa odhadov ministerky by novú univerzitú nemocnica na Rázsochách mali otvoriť v roku 2024.

Skelet nedostavanej nemocnice v bratislavských Rázsochách. (Foto: archív)