Úvod Z DOMOVA Pellegrini žiada financie na nemocnicu Rázsochy presunúť, Heger to odmieta

Pellegrini žiada financie na nemocnicu Rázsochy presunúť, Heger to odmieta

Lokalita nemocnice Rázsochy po demolácii skeletu budov, starých 30 rokov. (Foto: archív)

Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini žiada presun zdrojov z plánu obnovy na výstavbu nemocnice na bratislavských Rázsochách pre ostatné nemocnice na Slovensku. Skelet nemocnice sa podľa neho nestihne postaviť do polovice roka 2026, s čím počíta plán obnovy. Tvrdí, že čerpanie peňazí je preto ohrozené.

„Treba prijať rozhodnutie a priznať si, že z plánu obnovy to pravdepodobne nepôjde, pretože, ak tu o tri roky a niečo nebude stáť skelet v tom vyhotovení, v akom má byť, tak 281 miliónov budeme vracať naspäť do Bruselu a z plánu obnovy tu nezostane pre zdravotníctvo nič,“ varoval.

Nemocnica na Rázsochách by sa podľa neho mala financovať zo štátneho rozpočtu. „Takéto rozhodnutie neznamená, že spomalíme a nemocnicu nepostavíme, akurát ju budeme financovať z iných zdrojov,“ povedal. Zdôraznil, že štát potrebuje novú špičkovú univerzitnú nemocnicu, aby sa mohla rozvíjať veda, výskum, vzdelávanie a mohli sa v nej liečiť pacienti na špičkových prístrojoch.

Pellegrini navrhuje vláde, aby začala riešiť presun zdrojov pre všetky ostatné slovenské nemocnice. „Tie môžu peniaze minúť na projekty ako dovybavenie, prístavbu pavilónov či rekonštrukciu existujúcich priestorov,“ podotkol. Investície by tak podľa neho mohli byť viditeľné po celom území Slovenska a nezostal by len nedokončený skelet.

Skritizoval tiež súčasnú vládu, že pri projekte nemocnice zlyhala. „Mám pocit, že vláda Eduarda Hegera tu skôr sabotuje slovenské zdravotníctvo, ako by pracovalo na jeho rozvoji. Je to sabotáž na slovenských nemocniciach, je to sabotáž na zdraví občanov SR,“ dodal.

Úrad vlády SR v januári upozornil, že rezort zdravotníctva sa pri viacerých termínoch v rámci projektu nemocnice na Rázsochách oneskoruje o niekoľko mesiacov. Dodal, že projektový tím nemocnice je kriticky poddimenzovaný a odborne nekompletný. Ministerstvu preto do 30. januára nariadil vypracovať komplexný harmonogram či zabezpečiť doplnenie chýbajúcich pozícií.

Výstavba nemocnice na bratislavských Rázsochách bude pokračovať. Vláda napráva to, čo sa Robertovi Ficovi a Petrovi Pellegrinimu nepodarilo za dvanásť rokov vládnutia. Uviedol to dočasne poverený premiér Eduard Heger v reakcii na slová Petra Pellegriniho.

Slovensko má podľa Hegera jedinečnú príležitosť postaviť v Bratislave špičkovú nemocnicu. „Ide o obrovskú investičnú akciu a je normálne, že ju sprevádzajú aj ťažkosti. O to sa tu za celé desaťročia nikto nepokúsil a už vonkoncom na to štát nepripravil,“ povedal. Dodal, že na rozdiel od lídra Hlasu-SD pred problémami nezatvárajú oči a riešia ich.