Úvod Z DOMOVA Pellegriniho odkaz Lunterovi: Dávate najavo, že ste neschopný 

Pellegriniho odkaz Lunterovi: Dávate najavo, že ste neschopný 

Ján Lunter. (Foto: archív)

Väčšina prímestských autobusov v Banskobystrickom kraji nebude od soboty premávať. Vyplynulo to po viac ako dvojhodinovom rokovaní vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a spoločnosti Slovenská autobusová doprava Zvolen, a.s. (SAD Zvolen) v sídle kraja v Banskej Bystrici.

Po stretnutí o tom informoval predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny s tým, že sa im už ozvali jednotlivé samosprávy, mestá a obce a uzatvárajú individuálne zmluvy s dopravcom.

„To čo navrhol BBSK nebolo pre nás prijateľné, a to čo sme navrhli my, nebolo prijateľné pre nich,“ uviedol predseda predstavenstva dopravcu s tým, že ich prvou požiadavkou bolo, aby sa predseda BBSK ospravedlnil zamestnancom SAD Zvolen, ktorí sa necítia byť vydieračmi.

Podľa jeho slov idú robiť maximum, aby informovali verejnosť o spojoch, ktoré budú jazdiť a ktoré nie. Aktuálne informácie chcú poskytovať prostredníctvom webovej stránky.

„Nevieme si predstaviť, že by mohlo prísť k tejto situácii, lebo zároveň každý kto rozhodne o tom, že autobusy nevyjdú, musí zvážiť svoju vlastnú trestnoprávnu zodpovednosť.

V momente, keď príde k ohrozeniu života, alebo vzniknú ekonomické škody, tak tí, čo o tom rozhodnú, majú trestnoprávnu zodpovednosť,“ uviedol k možnosti, že od soboty nebudú jazdiť autobusy podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Predseda BBSK Ján Lunter potvrdil, že k dohode neprišlo. Pre kraj bola podľa jeho slov neprijateľná najmä požiadavka podpísania ďalšieho dodatku k zmluve, ktorý by nenegoval dodatok číslo 9, pre ktorý župa s dopravcom vedie spor. „Takáto ponuka na ďalší právny vzťah bola pre nás neprijateľná.

Odsúhlasili sme však vyrovnanie za minulý rok oproti zálohovým platbám, a túto sumu ešte dnes uhrádzame. Bola tam aj požiadavka vyrovnať situáciu za rok 2018, kde ide o 1,65 mil. eur, ale táto závisí od rozhodnutia súdu z decembra a na to musíme počkať,“ uviedol predseda BBSK.

„Navrhli sme dopravcovi, aby sme rokovali o novej dvojročnej zmluve, ale pre druhú stranu toto bola neprijateľná požiadavka,“ doplnil podpredseda BBSK s tým, že ak nechcú porušovať zákon a obyvateľov kraja pripraviť o finančné zdroje, tak budú postupovať podľa troch hlavných krokov.

Foto: archív

„V prvom kroku zvolávame bezpečnostnú radu kraja, ktorá bude rozhodovať o vážnosti stavu a zváži, či vyzve bezpečnostnú radu štátu, aby zasiahla a zabezpečila požiadavky a potreby obyvateľov,“ objasnil podpredseda župy s tým, že druhým krokom je žiadosť na súd o neodkladné opatrenie.

To má vyzvať dopravcu, aby nekonal v rozpore so záujmami obyvateľov, aby zabezpečil dopravnú obslužnosť tak, ako mu to vyplýva z dopravných licencií a dosiaľ neprávoplatného rozsudku a aby neohrozoval obyvateľov tohto kraja. „Veríme, že keď toto súd spraví, opravca bude naďalej poskytovať tieto služby,“ doplnil.

„Tretí krok je vykonanie kontroly, a ak nevyjde prvý autobus v zmysle jednostranného rozhodnutia dopravcu, urobíme rozhodnutie a nariadenie kraja, keď ako správny dopravný orgán nariadime dopravcovi, aby naďalej vykonával túto dopravu,“ dodal Ondrej Lunter.

Vyzval tiež premiéra Petra Pellegriniho, aby obhajoval záujmy obyvateľov a ako minoritný vlastník SAD Zvolen (štát má v spoločnosti prostredníctvom firmy MH Manažment 40 percent akcií) dodržiaval zákonnosť. „Budeme navrhovať čo najkratší termín rokovania v čo najkratšom čase už za účasti štátu,“ doplnil vicežupan.

Spor sa vlečie od septembra 2018, keď BBSK informovalo, že odmieta plniť od januára 2019 zmluvy s dopravcami zabezpečujúcimi prímestskú autobusovú dopravu v kraji.  Predĺženie platnosti zmlúv s oboma dopravcami SAD Zvolen aj SAD Lučenec v dodatkoch o päť rokov, ktoré podpísalo bývalé vedenie BBSK, bolo podľa právnej analýzy vedenia kraja v rozpore so zákonom, predovšetkým s nariadením Európskeho parlamentu o službách vo verejnom záujme v železničnej a cestnej osobnej doprave.

Obidvaja dopravcovia aj na základe svojich právnych analýz trvali na platnosti dodatkov a garantovali dopravnú obslužnosť aj po 1. januári 2019. Vzhľadom k tomu, že neprišlo k dohode a uzavretiu dočasných krátkodobých zmlúv s dopravcami, vedenie sa BBSK rozhodlo spor o platnosť predĺženia zmlúv dodatkami s autobusovými dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec riešiť súdnou cestou.

Kraj tiež garantoval, že do rozhodnutia súdu bude za vykonávanie dopravy platiť v zmysle spochybňovaných dodatkov. V decembri minulého roka Okresný súd vo Zvolene rozhodol, že dodatok, ktorý podpísala SAD Zvolen aj SAD Lučenec s bývalým vedením kraja za pôsobenia Mariana Kotlebu, je minimálne v časti predĺženia pôvodnej zmluvy o päť rokov uzatvorený v rozpore so zákonom. Rozsudok do dnešného dňa nebol doručený BBSK a stále nenadobudol právoplatnosť.

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Premiér Peter Pellegrini verejne reagoval na vývoj situácie okolo SAD Zvolen na tlačovom brífingu, kde adresoval županovi ostré slová. „Avizované problémy s prímestskou autobusovou dopravou v Banskobystrickom samosprávnom kraji musí riešiť jeho predseda Ján Lunter. Vyzývam preto pána župana, aby rokoval s miestnym dopravcom a splnil si svoju úlohu, ktorou je zabezpečiť prepravu ľudí do nemocníc, škôl či obchodov.“

Situáciu premiér vidí ako dôsledok toho, že riadenie samosprávy obsadili ľudia bez akejkoľvek predchádzajúcej skúsenosti s touto prácou. „Pána župana vyzývam, aby namiesto toho, aby sa mi pokúšal dovolať a expresne mi písal listy, si sadol za rokovací stôl a zabezpečil, aby prímestská doprava od pondelka fungovala. Ľudia si zvolia týchto ľudí, ktorí sa im prezentujú ako čisté duše, odborníci, nič nevedia riadiť a ešte sa tu pchajú riadiť štát,” pokračoval Pellegrnini.

„Ak ma žiadate, aby som túto situáciu riešil, jasne tým dávate najavo, že ste neschopný a neviete si poradiť ani s tým, čo patrí do vašej priamej kompetencie v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Dávate jasný signál, koho si ľudia v Banskej Bystrici zvolili,“ povedal predseda vlády na Lunterovu adresu.

Spoločnosť SAD Zvolen v súčasnosti zabezpečuje pravidelnú prímestskú dopravu na takmer 70 percent územia Banskobystrického samosprávneho kraja v okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Brezno, Detva, Veľký Krtíš, Krupina, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Žarnovica.