Úvod Z DOMOVA Pellegrinimu podľa Blanára nejde o budúcnosť Smeru-SD

Pellegrinimu podľa Blanára nejde o budúcnosť Smeru-SD

Juraj Blanár. (Foto: Michaela Kolimárová)

Výzva podpredsedu Smeru-SD a NR SR Petra Pellegriniho, aby súčasný predseda strany Robert Fico odišiel z jej čela, dokazuje, že Pellegrinimu nejde o budúcnosť strany. Vyhlásil to podpredseda Smeru-SD a poslanec parlamentu Juraj Blanár s tým, že tento krok nemá nič spoločné s demokratickými princípmi strany.

Poslanec za Smer-SD Dušan Jarjabek označil komunikáciu predstaviteľov strany cez médiá za nešťastnú. Ide podľa neho len o individuálne názory straníkov, pričom je potrebná vnútrostranícka diskusia v jednotlivých organizáciách.

„Toto nemá nič spoločné s demokratickým prístupom a rešpektom k členom strany a s pokorou už ani nehovoriac. Smer-SD doteraz mal aj preto veľkú podporu u ľudí, lebo ponúkal stabilitu a istotu, pretože všetky veci sme si dokázali vydiskutovať v rámci strany na rozdiel od pravicových a liberálnych subjektov, ktoré sa len trieštili a odkazovali si všeličo cez médiá,“ skonštatoval Blanár.

Dodal, že Pellegrini a ďalší predstavitelia strany po jeho boku svojím vyhlásením podanú ruku od Fica nielenže odmietli, ale rovno povedali, čo jediné je pre nich prijateľné. „Na čele strany musí byť podľa nich jedine Peter Pellegrini,“ doplnil.

„Je to prestrelka na základe individuálnych úvah, ktoré nie sú skonfrontované s voličmi, ktorých všetkých zastupujeme,“ povedal Jarjabek v reakcii na mediálne výroky predstaviteľov strany. Podotkol, že v tom nevidieť objektivitu podloženú diskusiou v základných straníckych organizáciách.

„Veci sa musia najskôr verbálne vyjasniť, až potom sa má ísť na verejnosť so zdôvodneným názorom,“ uviedol s tým, že mediálnymi odkazmi si strana zbytočne podpílil konár, na ktorom sedí.

Vzhľadom na stúpajúce preferencie Smeru-SD si myslí, že strana má šancu stať sa vierohodnou opozičnou stranou. „Ako opozícia máme riešiť problémy, ktoré rieši verejnosť,“ povedal.

Fico na výzvu Pellegriniho nereagoval. Podľa slov hovorcu strany Jána Mažgúta bola utorková (26. 5.) tlačová konferencia predsedu strany Smer–SD dostatočná a odznelo všetko, čo malo.

V Smere-SD sa diskutuje o zmenách a budúcnosti strany. Pellegrini už prejavil záujem kandidovať na post predsedu. Chce novú a modernejšiu sociálnu politiku. Nevylúčil ani odchod zo strany, zrejme by ho nasledovali aj viacerí spolustraníci. Fico zdôraznil, že “strana potrebuje nových bojovníkov, ale nie teoretikov a slniečkarov”.