Úvod Z DOMOVA Pellegrinimu zanikol mandát predsedu parlamentu

Pellegrinimu zanikol mandát predsedu parlamentu

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Zvolenému prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu zanikol mandát poslanca Národnej rady SR. Skončilo sa aj jeho pôsobenie na poste predsedu NR SR, výkonom právomocí v tejto funkcii poveril podpredsedu NR SR Petra Žigu. Informoval o tom počas svojho mediálneho vyhlásenia.

Pellegrini sa ospravedlnil za to, že si hneď neuvedomil ustanovenia Ústavy SR. Žiga bude viesť parlament až do zvolenia nového predsedu NR SR. O termíne a procese voľby nového šéfa parlamentu sa budú ešte rozprávať v koalícii.

„Dnes je ešte ťažké hovoriť, kedy bude voľba zaradená do programu a ktorej schôdze a kedy sa nakoniec nájde jednota v koalícii, aby sa voľba predsedu mohla uskutočniť,“ povedal o voľbe svojho nástupcu. Pellegrini nekonkretizoval meno nového poslanca, ktorý nastúpi po jeho odchode z parlamentu.

Pellegrini už skôr avizoval, že vo funkcii predsedu NR SR by ho mala nahradiť ministerka hospodárstva Denisa Saková alebo minister investícií Richard Raši. Kolegom v parlamente zaželal, aby mali pri výkone svojho mandátu vždy na mysli najmä skutočné záujmy a potreby ľudí.

Ústava SR hovorí, že ak za prezidenta bude zvolený poslanec Národnej rady SR, člen vlády SR, sudca, prokurátor, príslušník ozbrojených síl alebo ozbrojeného zboru, predseda a podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu SR, odo dňa zvolenia prestane vykonávať svoju doterajšiu funkciu.

Pellegrini sa vzdá aj postu predsedu Hlasu-SD a členstva v strane. Predsedom strany zatiaľ zostáva. Nového šéfa si má zvoliť snem strany, ktorý bude v horizonte niekoľkých týždňov. V druhom kole prezidentských volieb Peter Pellegrini porazil Ivana Korčoka. Funkcie prezidenta sa ujme 15. júna, keď počas inaugurácie zloží sľub.