Úvod ZO ZAHRANIČIA Pelosiová navštívila Arménsko, odsúdila útoky Azerbajdžanu na spoločných hraniciach

Pelosiová navštívila Arménsko, odsúdila útoky Azerbajdžanu na spoločných hraniciach

Nancy Pelosiová. (Foto: archív)

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odsúdila útoky Azerbajdžanu na Arménsko, pričom ich označila za protiprávne. Pohraničné boje medzi týmito krajinami si vyžiadali 215 obetí.

Pelosiová, ktorá pricestovala na návštevu Arménska, označila za iniciátora konfliktu Azerbajdžan. Dodala, že boje „ohrozujú šance na potrebnú mierovú dohodu“. Útoky zároveň označila za „napadnutie arménskej zvrchovanosti“. Baku v reakcii uviedlo, že predsedníčka Snemovne reprezentantov ohrozuje mier na Kaukaze a jej výroky zároveň označilo za „arménsku propagandu“.

Pelosiová je najvyššou predstaviteľkou USA, ktorá pricestovala do Arménska od vyhlásenia jeho nezávislosti od Sovietskeho zväzu v roku 1991. Jej trojdňová návšteva „zohrá významnú úlohu pri zaistení našej bezpečnosti“, povedal novinárom pred jej príchodom predseda arménskeho parlamentu Alen Simonjan.

Boje, ktoré vypukli na dva dni, ohrozili mierové rokovania medzi Arménskom a Azerbajdžanom, krajinami, ktoré už desaťročia sužujú územné spory. Najnovšie ťažké boje medzi medzi oboma postsovietskymi štátmi predstavovali najhoršiu vojenskú eskaláciu od druhej vojny o Náhorný Karabach z jesene 2020, počas ktorej zahynulo viac ako 6500 ľudí.