Úvod ZO ZAHRANIČIA Peskov: Britské zbrane dodané Ukrajine spôsobia iba ďalšiu deštrukciu a boje

Peskov: Britské zbrane dodané Ukrajine spôsobia iba ďalšiu deštrukciu a boje

Dmitrij Peskov. (Foto: archív)

Nové zbrane, ktoré chce Veľká Británia dodať Ukrajine, spôsobia iba ďalšiu deštrukciu a boje. Vyhlásil to hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Británia sa usiluje stavať na popredné miesto krajín, ktoré naďalej pumpujú zbrane na Ukrajinu,“ pokračoval.

Peskov reagoval na oznámenie Spojeného kráľovstva, že dodá Ukrajine veľký počet protilietadlových rakiet a stovky bojových dronov s dosahom viac ako 200 kilometrov. Ruské ministerstvo obrany okrem toho uviedlo, že ruské sily zostrelili strelu dlhého doletu Storm Shadow ukrajinských síl, ktorú Kyjevu poskytol Londýn.

Systémy protivzdušnej obrany zachytili sedem protiradarových rakiet HARM, jednu strelu Storm Shadow s dlhým doletom, ako aj desať projektilov vypálených salvovými raketometmi HIMARS, vyhlásil na mediálnom brífingu hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov. Tieto údaje podľa neho pokrývajú obdobie uplynulých 24 hodín.

Predseda britskej vlády Rishi Sunak po rokovaniach s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vo vidieckom sídle britských premiérov Chequers uviedol, že Spojené kráľovstvo čoskoro začne poskytovať výcvik ukrajinským pilotom na západných stíhačkách.