Úvod ZO ZAHRANIČIA Peskov: Kremeľ nemôže zaručiť odsun proruských síl v Donbase

Peskov: Kremeľ nemôže zaručiť odsun proruských síl v Donbase

Dmitrij Peskov. (Foto: archív)

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov nepotvrdil, že Kremeľ môže zaručiť stiahnutie jednotiek proruských síl z tzv. kontaktnej línie na východe Ukrajiny. Podľa agentúry Interfax sa Peskov dištancoval od ozbrojených proruských formácií na východe Ukrajiny. Súčasne však uznal, že Moskva „nepochybne má istý vplyv“ na tzv. ľudové republiky v Donbase.

Zdôraznil súčasne, že v špecifickej otázke odsunu svojich jednotiek z kontaktnej línie tieto republiky vystupujú navonok ako „samostatné subjekty urovnania tohto konfliktu“. Peskov pripomenul, že „Kremeľ nie je jednou zo strán tohto konfliktu“ na východe Ukrajiny. Peskov takto reagoval na odklad odsunu proruských jednotiek a vojakov ukrajinskej vládnej armády zo styčnej línie v oblastí obcí Zolote a Petrovske, ktorý sa mal začať v pondelok.

Odklad oznámil ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystajko, ktorý ho zdôvodnil porušením dohody o zastavení paľby zo strany proruských ozbrojencov. Peskov na brífingu v Kremli pripomenul, že „Moskva je spolu s Berlínom a Parížom garantom minského akčného plánu“. Rovnako ako všetky krajiny je podľa neho teda aj Rusko zainteresované na tom, aby všetky dohody a plány podpísané predstaviteľmi štyroch krajín – Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska – boli splnené.

Podľa agentúrnych správ sa ukrajinské vládne jednotky a proruskí separatisti navzájom obviňujú z ostreľovania pozícií druhej strany. Vojenskí predstavitelia oboch samozvaných republík v Donbase podľa Interfaxu konštatovali náhle vyostrenie situácie pozdĺž celej kontaktnej línie. Ako uviedla agentúra Ukrinform, pri ostreľovaní pozícií ukrajinskej vládnej armády zahynul jeden vojak a ďalší utrpel zranenia. Obe strany konfliktu v tejto situácii čakajú, aké kroky podnikne ich protivník, dodala agentúra Interfax.