Úvod ZO ZAHRANIČIA Peskov a Medvedev: Stoltenberg potvrdil, že NATO je na Ukrajine priamo zapojené...

Peskov a Medvedev: Stoltenberg potvrdil, že NATO je na Ukrajine priamo zapojené do vojny proti Rusku

Foto: archív

Najnovšie výroky generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova možné považovať za potvrdenie toho, že NATO bojuje v konflikte na Ukrajine na strane Kyjeva. Peskov to povedal na mediálnom brífingu. Stoltenberg v Bruseli vyhlásil, že ruské víťazstvo na Ukrajine by bolo pre NATO porážkou, a to nemožno pripustiť.

Peskov okrem reakcie na Stoltenbergovo vyjadrenie tiež obvinil lídrov západných krajín zo škodlivej a provokatívnej rétoriky, ku ktorej sa uchyľujú v súvislosti s údajnou hrozbou použtia jadrových zbraní zo strany Ruska.

„Denne vyjadrujeme ľútosť nad tým, že hlavy štátov v Spojených štátoch a Európe sa každý deň zapájajú do jadrovej rétoriky. Hovorca zareagoval aj na otázku o perspektíve možného stretnutia Joea Bidena s Vladimirom Putinom, pričom uviedol, že o iniciovanie takejto schôdzky na najvyššej úrovni sa doposiaľ nepokúsila ani jedna zo strán.

Na Stoltenbergove slová zareagoval na sociálnej sieti aj bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev. “Téza generálneho tajomníka NATO, že víťazstvo Ruska by znamenalo porážku Severoatlantickej aliancie, je priamym potvrdením účasti vo vojne proti našej krajine,” pripojil sa k názoru Peskova súčasný podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie.

“Najrýchlejším spôsobom, ako eskalovať konflikt na Ukrajine do nezvratných dôsledkov svetovej vojny, je zásobovať psychopatov v Kyjeve diaľkovými raketometmi MLRS. Politici vo Washingtone a povýšenci z NATO by mali aspoň občas zapnúť svoje zmäknuté mozgy,” dodal.