Úvod ZO ZAHRANIČIA Peskov o nových dodávkach zbraní na Ukrajinu: USA usilovne prilievajú olej do...

Peskov o nových dodávkach zbraní na Ukrajinu: USA usilovne prilievajú olej do ohňa

Foto: archív

Washington oznámil, že dodá Ukrajine moderné raketové systémy, vrátane salvových raketometov Himars, ktoré dokážu súčasne vypáliť viacero presne riadených rakiet. Ukrajina aj Rusko už v boji používajú salvové raketomety, ale typ Himars má lepší dolet a väčšiu presnosť. Systém Himars, ktorý Washington poskytne Ukrajine, bude mať dostrel približne 80 kilometrov.

Plánovaná dodávka nových amerických zbraní Ukrajine – vrátane moderných raketových systémov – zvyšuje riziko vtiahnutia Spojených štátov do priameho konfliktu s Ruskom, vyhlásila Moskva.

„Akékoľvek zásobovanie zbraňami, ktoré pokračuje a je na vzostupe, zvyšuje riziko takéhoto vývoja,“ povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov pre spravodajskú agentúru RIA Novosti na otázku o možnosti konfrontácie medzi Moskvou a Washingtonom.

Podľa Riabkova sú USA odhodlané „viesť vojnu proti Rusku do posledného Ukrajinca, aby uštedrili strategickú porážku Rusku, ako oni vravia. Toto je neslýchané a nebezpečné,“ upozornil Riabkov.

Spojené štáty dodávkou moderných raketových systémov na Ukrajinu riskujú, že sa vojna rozšíri a že do nej bude vtiahnutá aj „tretia krajina“. Uviedol to šéf ruského rezortu diplomacie Sergej Lavrov počas pracovnej návštevy v Saudskej Arábii.

Ku kritike rozhodnutia USA pokračovať v militarizácii Ukrajiny sa pridal aj hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ako povedal, dodávkami ťažkých zbraní na Ukrajinu zo Západu sa zvyšuje napätie s Ruskom. „Sme presvedčení, že USA úmyselne a usilovne prilievajú olej do ohňa,“ pokračoval Peskov.

Dodal, že Washington udáva, akým smerom sa boje v rusko-ukrajinskom konflikte budú uberať. Peskov ďalej uviedol, že Rusko neverí ubezpečeniam zo strany Spojených štátov a Ukrajiny, že tieto moderné raketové systémy bude Kyjev používať výhradne na obranné účely. Dodal, že ruská armáda to považuje za priamu hrozbu a podnikne náležité kroky.