Úvod ZO ZAHRANIČIA Peskov: Rusko a Bielorusko pripravujú odvetu proti sankciám Západu

Peskov: Rusko a Bielorusko pripravujú odvetu proti sankciám Západu

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko poverili vlády svojich krajín vypracovaním spoločného plánu odvetných krokov proti sankciám Západu. Povedal to hovorca Kremľa Dimitrij Peskov.

„Otázka podpory Bieloruska v súvislosti so sankciami, ktoré ich krajinu dusia, bola naozaj na programe rokovania prezidentov,“ uviedol Peskov. Potvrdila to aj hovorkyňa bieloruského prezidenta Natalľa Ejsmantová.

Putin s Lukašenkom sa pred pár dňami stretli v Petrohrade. Lukašenko na schôdzke odsúdil sankcie EÚ, pričom západné mimovládne organizácie obvinil z podpory teroru v Bielorusku a poďakoval Putinovi za veľmi serióznu podporu. Putin zasa označil Bielorusko za spoľahlivého a stabilného partnera.

Bieloruskú ekonomiku negatívne ovplyvňujú sankcie EÚ na časť bieloruského exportu. Únia ich zaviedla v reakcii na odklon letu dopravného lietadla do Minska 23. mája a zatknutie opozičného novinára, ktorý sa nachádzal na jeho palube.

Rusko a Bielorusko majú dohodu o zväzovom štáte, rátajúca s úzkymi politickými, ekonomickými a vojenskými vzťahmi, pričom však nemá ísť o úplné zlúčenie. Rusko už teraz investuje miliardy dolárov do bieloruskej ekonomiky – poskytuje jej lacnú energiu a pôžičky.