Úvod ZO ZAHRANIČIA Peskov: Rusko spustilo vojenskú operáciu na Ukrajine z dôvodu neplnenia Minských dohôd

Peskov: Rusko spustilo vojenskú operáciu na Ukrajine z dôvodu neplnenia Minských dohôd

Foto: archív

Rusko spustilo vojenskú operáciu na Ukrajine z dôvodu, že boli ignorované jeho obavy týkajúce neplnenia Minských dohôd z rokov 2014 a 2015 zo strany Kyjeva, zameraných na urovnanie konfliktu na východnej Ukrajine. Podľa ruských spravodajských agentúr to vyhlásil hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Na otázku novinára, či má Ruská federácia pocit, že bola v súvislosti s Minskými dohodami podvedená, Peskov uviedol: „Postupom času sa to, samozrejme, stalo očividným.“ Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin aj ďalší predstavitelia na to opakovane upozorňovali.

„Iní účastníci rokovacieho procesu však toto všetko ignorovali,“ dodal hovorca Kremľa. Zhrnul, že tieto okolnosti následne viedli k spusteniu špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine vo februári tohto roka.

Dve Minské dohody sprostredkovali Nemecko a Francúzsko. Na ich základe bolo stanovené prímerie v Donbase medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou. Moskva však upozorňovala na neplnenie z nich vyplývajúcich záväzkov zo strany Kyjeva.

Ruský prezident Vladimir Putin pred dvomi dňami vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktoré sa týkali práve minských dohôd. Rusko si vyjadrenia Merkelovej v rozhovore pre týždenník Die Zeit vysvetlilo tak, že mierový plán z Minska bol uzavretý len preto, aby Ukrajina získala čas na zbrojenie a prípravu na vojnu s Ruskom.

Merkelová v spomenutom rozhovore doslovne uviedla: „Minské dohody z roku 2014 boli pokusom poskytnúť Ukrajine čas. Tento čas krajina využila aj na to, aby sa stala silnejšou – ako môžeme dnes vidieť.“