Úvod Z DOMOVA Peter Kmec: Posielať na rokovania Matoviča bez diplomatov je národná hanba

Peter Kmec: Posielať na rokovania Matoviča bez diplomatov je národná hanba

Foto: archív

Poslanec parlamentu Peter Kmec považuje konanie ministra financií Igora Matoviča počas jeho ciest do Moskvy a Budapešti za demontáž dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. Matovič v Budapešti rokoval o pomoci Maďarska pri testovaní ruskej vakcíny Sputnik V dovezenej na Slovensko.

„Ak mlčí prezidentka, ak mlčí premiér a ak mlčí predseda parlamentu, ktorí zodpovedajú za zahraničnú politiku štátu, a nekonajú, stávajú sa spoluúčastní na tejto demontáži,“ zdôraznil poslanec.

Moskva a Budapešť dokážu veľmi tvrdo presadzovať svoje diplomatické záujmy. Tvrdí, že posielať na rokovania Matoviča bez skúsených diplomatov „je národná hanba a riziko, že napácha obrovské škody na národných záujmoch Slovenska“.

Zároveň považuje za absolútne neprípustné slová poslanca OĽaNO Györgyho Gyimesiho, ktorý sa na rokovaniach zúčastnil, a ich úspech odôvodnil aj neprítomnosťou zástupcov slovenskej diplomacie.

„To je otvorená facka a najväčšie poníženie slovenského ministerstva zahraničných vecí v histórii Slovenska, ktoré formuje a reprezentuje naše národné záujmy,“ vyhlásil Kmec. Ako dodal, otázne je, „či je Matovič len užitočný hlupák, ktorý poslúžil, alebo novodobý vlastizradca“.