Úvod Z DOMOVA Peter Pellegrini predstavil zakladateľov novej strany. Prekvapením je Erik Tomáš

Peter Pellegrini predstavil zakladateľov novej strany. Prekvapením je Erik Tomáš

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Peter Pellegrini predstavil prvých 11 členov budúceho sociálnodemokratického subjektu. Spolu s ním sa v ňom plánujú angažovať bývalí ministri Denisa Saková, Ľubica Laššáková, Peter Žiga, expodpredseda vlády Richard Raši, ako aj ďalší členovia poslaneckého klubu Smeru-SD.

Strana by mala byť zaregistrovaná najneskôr v septembri a proces zberu podpisov pod petíciu sa udeje v najbližšom čase. „Je nás práve jedenásť, odľahčene by som to nazval Pelleho jedenástka. Ale verím, že to nie je konečné číslo,” povedal Pellegrini.

Zakladajúci členovia nového subjektu sa podľa jeho slov chceli vyhnúť vnútrostraníckym sporom v Smere-SD, a rozhodnutie o tom, ktorý sociálnodemokratický subjekt bude na Slovensku dominantný, ponechať na hlasovanie ľudí v nasledujúcich parlamentných voľbách.

„Chceme ponúknuť slušnú sociálnodemokratickú politiku 21. storočia a pokračovať v projekte zodpovednej zmeny,“ povedal Pellegrini. Subjekt sa bude hlásiť k silnej protifašistickej tradícii.

„Stávame sa veľmi dobrým terčom pre našich súperov, nielen z vládnej koalície, ale aj z opozície,“ uviedol Pellegrini s dodatkom, že sú rozhodnutí bojovať o hlasy voličov férovo. Rokovanie o tom, či Pellegrini zotrvá vo funkcii podpredsedu NR SR, očakáva Pellegrini v septembri, keď bude jasné, aké sú počty poslancov za jednotlivými stranami.

„Erikovi Tomášovi vystavili účet voliči v parlamentných voľbách, kde získal výrazný počet preferenčných hlasov,“ odpovedal Pellegrini na otázku novinára, prečo sa medzi zakladajúcich členov zaradil aj Erik Tomáš, ktorý mal dlhodobo blízko k predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi.