Úvod Z DOMOVA Piatich exposlancov potrestali za blokovanie parlamentu

Piatich exposlancov potrestali za blokovanie parlamentu

Foto: archív

Poslanci bývalého parlamentu Martin Poliačik, Jozef Mihál, Simona Petrík, Viera Dubačová a Alan Suchánek, ktorí vo februári blokovali rečnícky pult rokovacej sále parlamentu, stratia nárok na polovicu platu za apríl 2020 z dôvodu neospravedlnenej neúčasti na dvoch rokovacích dňoch. Rozhodol o tom predseda parlamentu Boris Kollár.

Kollár vyhovel námietke poslanca Miroslava Beblavého s tým, že mal neospravedlnenú neúčasť na schôdzi jeden deň. O polovicu platu teda nepríde. Zvyšných piatich poslancov vykázal z rokovacej sály predchádzajúci predseda parlamentu Andrej Danko počas dvoch dní, čo sa považuje za neospravedlnenú neúčasť.

Podľa zákona o rokovacom poriadku preto strácajú nárok na polovicu platu. Poslanci, ktorí blokovali rečnícky pult, nie sú teraz členmi parlamentu. O funkcie poslancov sa uchádzali vo februárových parlamentných voľbách na kandidačnej listine koalície PS/Spolu.

Podľa zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov majú exposlanci nárok na odstupné vo výške troch platov, teda vyše 9-tisíc eur. Podmienka je, aby svoj mandát vykonávali minimálne päť rokov. S dvomi platmi vo výške viac ako 6-tisíc eur odišli tí poslanci, ktorí boli v NR SR aspoň päť mesiacov a menej ako päť rokov.