Úvod Auto - moto Plánuje sa modernizácia štyroch vlakových tratí

Plánuje sa modernizácia štyroch vlakových tratí

Foto: archív

V najbližších troch rokoch by sa mala začať na Slovensku modernizácia štyroch železničných tratí z eurofondov. A to úseku z Malaciek po Devínsku Novú Ves, od štátnej hranice Slovenska s Českou republikou po Kúty, z Lučivnej po Poprad a zo Žiliny cez Varín po Strečno.

Predpokladá to ministerstvo dopravy. „Železničná doprava trpí tým, že sa do nej desiatky rokov neinvestovalo a posledné roky týchto snáh ešte nestačia na dorovnanie sa ostatným stredoeurópskym krajinám,“ priblížil minister Árpád Érsek. Ministerstvo však podľa neho robí všetko pre postupnú modernizáciu všetkých kľúčových tratí na Slovensku.

V aktuálnom Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra na roky 2014 až 2020 je podľa Érseka na rozvoj železničnej dopravy vrátane nákupu nových vlakov určená takmer miliarda eur z eurofondov. Ďalšie európske peniaze na modernizáciu železníc, približne 420 miliónov eur, môže Slovensko čerpať z nástroja na prepájanie Európy – CEF. „Spolu to predstavuje až 1,4 miliardy eur, ktoré môžu zásadne zmeniť tvár slovenských železníc.“

Ministerstvo zároveň pripravuje aj budovanie záchytných parkovacích miest pri železničných staniciach, vďaka ktorým budú môcť ľudia presadnúť z áut do vlakov. Tým sa podľa rezortu podporia ekologickejšie formy dopravy a odľahčí sa centrum miest od neúmerného zaťaženia dopravou. V roku 2018 sa pripravuje výstavba záchytných parkovísk v Pezinku, Nových Košariskách a Ivanke pri Dunaji.