Úvod Spoločnosť Plastom v Európskej únii odzvonilo, zákaz bude platiť pre taniere aj slamky...

Plastom v Európskej únii odzvonilo, zákaz bude platiť pre taniere aj slamky či príbory

Foto: archív

Európsky parlament schválil celoúniový zákaz predaja plastových výrobkov na jedno použitie vrátane tanierov, príborov, slamiek či vatových tyčiniek, ktorý bude platiť od roku 2021. Za túto smernicu hlasovalo 560 a proti nej 35 poslancov EP, dvadsiati ôsmi sa zdržali.

Schválený text tiež upravuje zásadu „znečisťovateľ platí“ zavedením systému rozšírenej zodpovednosti výrobcu, ktorá by sa mala týkať najmä tabakových spoločností či producentov rybolovných nástrojov a zariadení obsahujúcich plasty.

Od roku 2021 bude v celej únii zakázané predávať jednorazové plastové príbory, jednorazové plastové taniere, plastové slamky, plastové vatové tyčinky, plastové paličky na balóny, jednorazové plastové nádoby na potraviny či poháre vyrobené z expandovaného polystyrénu.

Foto: archív

Smernica tiež zavádza povinné informovanie o negatívnych vplyvoch pouličného odhadzovania plastových pohárov, cigaretových ohorkov s plastovými filtrami či navlhčených utierok na životné prostredie. Upozornenie by sa malo nachádzať na obaloch týchto výrobkov.

Plasty tvoria podľa údajov Európskej komisie viac ako 80 percent odpadu v moriach a oceánoch. Výrobky, na ktoré sa vzťahuje návrh smernice, sa pritom na morskom odpade podieľajú až sedemdesiatimi percentami.

V dôsledku pomalého rozkladu sa plasty zhromažďujú v moriach, oceánoch a na plážach na celom svete. Zvyšky plastov sa nachádzajú v telách korytnačiek, tuleňov, veľrýb a vtákov, rýb a mäkkýšov, ale aj ďalších morských živočíchov, prostredníctvom ktorých sa dostávajú aj do ľuďmi konzumovanej stravy. Podľa najnovších prognóz vedcov by malo byť už v roku 2050 vo svetových moriach a oceánoch viac plastov ako rýb.