Úvod Zdravie Plastové fľaše ohrozujú zdravie

Plastové fľaše ohrozujú zdravie

Foto: archív

Plasty nás dnes obklopujú takmer všade. Pritom možno ani nevieme, že môžu vážne ohroziť naše zdravie. Výrobky z polyetylénu totiž uvoľňujú nebezpečný bisfenol, spôsobujúci onkologické ochorenia.

Organická chemická zlúčenina bisfenol A (BPA) sa používa pri výrobe plastov – nielen PET fliaš, ale aj dóz na potraviny, plastových príborov či športových pomôcok. Do nášho tela sa môže dostať aj pri pití z plastovej fľaše.

Nebezpečenstvo hrozí najmä vtedy, ak je plastová fľaša vystavená vyšším teplotám, napríklad pri nevhodnom skladovaní nápojov a balenej vody v obchode. Bisfenol A prispieva k vzniku ochorení ako cukrovka alebo astma.

Môže narušiť hormonálnu rovnováhu v tele. Spôsobuje úbytok spermií u mužov a reprodukčné problémy. Obmedzuje aj tvorbu ženského hormónu estrogén, čo vyvoláva predčasné dospievanie, ale aj starnutie.

Nepite vodu z plastových fliaš, ležiacich na slnku. Snažte sa obmedziť plasty v kuchyni na minimum. Nahraďte ich výrobkami zo skla alebo kvalitnými antikorovými nádobami. Plasty nepatria do mikrovlnky a nie sú vhodné na horúce jedlá a nápoje.

Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív