Úvod ZO ZAHRANIČIA Platby v rubľoch sú cestou k upevneniu ekonomickej zvrchovanosti Ruska, vyhlásil Putin

Platby v rubľoch sú cestou k upevneniu ekonomickej zvrchovanosti Ruska, vyhlásil Putin

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Krajiny skupiny G7 odmietli požiadavku Moskvy platiť za ruský plyn v rubľoch. Bolo by to porušenie zmlúv, tlmočil ich stanovisko nemecký minister hospodárstva Robert Habeck po tom, čo o problematike so svojimi kolegami na diaľku rokoval. Na porade zúčastnili aj zástupcovia Európskej únie.

Ministri Nemecka, USA, Kanady, Británie, Francúzska, Talianska a Japonska sa podľa Habecka zhodli, že platenie v rubľoch by predstavovalo „jednostranné a jednoznačné porušenie existujúcich zmlúv“. Uzavreté zmluvy platia a firmy sa ich podľa Habecka musia držať. „To znamená, že platba v rubľoch nie je prijateľná,“ poznamenal.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Moskva bude požadovať platby za plyn v rubľoch od krajín, ktoré sa k Rusku správajú nepriateľsky. Na zozname týchto krajín sú aj všetky štáty G7, pretože v súvislosti s vojnou na Ukrajine prijali tvrdé protiruské sankcie. Na zozname figuruje aj Slovensko.

Cieľom Putinovho kroku bola podľa západných ekonómov snaha posilniť rubeľ, ktorý sa po začiatku vojny koncom februára prudko prepadol. Na otázku, či Rusko obmedzí dodávky plynu do Európy, ak nedostane zaplatené v rubľoch, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odpovedal, že ho, samozrejme, nebude dodávať zadarmo.

Podobný názor ako hovorca Kremľa má aj Ivan Abramov, podpredseda Výboru pre hospodársku politiku Rady federácie. „Ak tieto krajiny odmietnu nakupovať plyn za ruble, určite to povedie k skončeniu jeho dodávok. Máme jasný postoj,“ uviedol Abramov.

Minister Habeck v reakcii na otázku, ako by Nemecko reagovalo v prípade, že by z Ruskej federácie prestal do jeho krajiny prúdiť plyn, odpovedal: „Sme pripravení na všetky scenáre.“

Foto: archív

K téme sa v televíznom vystúpení vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin. “Finančné systémy západných krajín sa používajú ako zbraň. Oni plyn získali, zaplatili nám v dolároch a eurách, ktoré však hneď potom zmrazili. To znamená, že časť nami dodaného plynu do Európy sme dodali fakticky zadarmo.

Keďže nám aktíva v dolároch a eurách zmrazili, prijímanie valút pre nás už nemá zmysel. Ak budú chcieť ďalej plyn odoberať, budú si musieť v ruských bankách otvoriť účty v rubľoch,” pokračoval ruský prezident. Ako dodal, tento postup je cestou k upevneniu ekonomickej zvrchovanosti Ruskej federácie.

Plynovody do Európy postavil Sovietsky zväz začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia. Putinovo rozhodnutie predstavuje pre plynový trh revolúciu, keďže platby v zahraničných menách prijímal aj ZSSR.

Rusko získava za vyvážaný plyn až 880 miliónov dolárov denne (takmer 800 miliónov eur). Gazprom za vyvážaný plyn dostáva z 58 percent eurá, z 39 percent americké doláre a zhruba z troch percent britské libry.