Úvod ZO ZAHRANIČIA Do platnosti vstúpili ďalšie protiruské sankcie

Do platnosti vstúpili ďalšie protiruské sankcie

Do platnosti vstúpili nové finančné sankcie, ktoré uvalili Spojené štáty na Rusko v súvislosti s vlaňajšou otravou bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury.

Ruská vláda použila chemické zbrane v rozpore s medzinárodným právom alebo smrtiace chemické zbrane proti svojim vlastným štátnym príslušníkom, uviedla americká federálna vláda v oznámení zverejnenom v úradnom vestníku. Niekdajšieho agenta Skripaľa a jeho dcérJuliju našli vlani 4. marca v bezvedomí na lavičke v parku v Salisbury, neďaleko ich domu.

Obaja boli niekoľko týždňov však hospitalizovaní v kritickom stave. Moskva obvinenia z útoku odmieta. Londýn z pokusu o Skripaľovu vraždu obvinil dvojicu ruských občanov Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, ktorí sú podľa tvrdení médií príslušníkmi ruskej vojenskej rozviedky GRU.

Uvalenie nových sankcií USA ohlásili začiatkom augusta. Ich cieľom je obmedziť obchodovanie s ruskými štátnymi dlhopismi, uzatváranie obchodných dohôd s Moskvou či poskytovanie bankových pôžičiek ruským štátnym inštitúciám.

Prvý balík sankcií v súvislosti s útokom v Salisbury uvalili Spojené štáty na Moskvu vlani v auguste s odvolaním sa na americký zákon o kontrole chemických a biologických zbraní a o zákaze ich použitia v boji z roku 1991, ako aj s odkazom na nariadenie prezidenta Billa Clintona z roku 1994.