Úvod Spoločnosť Plážové kúpalisko v centre Bratislavy. Aktivisti bojujú za Lido lagúnu

Plážové kúpalisko v centre Bratislavy. Aktivisti bojujú za Lido lagúnu

Foto: aktuality.sk

Vytvorenie prírodného kúpaliska a mestskej pláže v blízkosti historického centra Bratislavy. To je cieľ viacerých občianskych aktivistov, ktorí spoločne petíciou bojujú za skultivovanie petržalského nábrežia Dunaja v lokalite bývalého kúpaliska Lido.

Hlavné mesto v nej žiadajú o vytvorenie kultúrno-rekreačnej plochy na pravom brehu Dunaja a zapracovanie projektu mestskej pláže do Územného plánu zóny medzi Starým mostom a Prístavným mostom. Projekt Lido lagúna by podľa aktivistov prinavrátil pôvodný ráz verejnej dunajskej pláže a znamenal by návrat tradície príjemného a bezpečného kúpania v Dunaji.

„Oblasť Lido bola až do 80. rokov minulého storočia jednou z najpopulárnejších mestských rekreačných zón. Prostredníctvom prírodných štrkových pláží ponúkala tisíckam Bratislavčanom oddych na dunajských plážach a umožňovala plavcom bezpečný vstup do rieky,“ priblížil člen petičného výboru Vladimír Mišík z Asociácie bratislavských vodáckych klubov.

Dnes sú podľa jeho slov brehy v tejto lokalite obsypané lomovým kameňom a oblasť je zanedbaná. „Systematickú činnosť a starostlivosť o okolie vyvíjajú len vodácke kluby, ktoré tu pôsobia nepretržite od 20. rokov minulého storočia,“ podotkol Mišík.

Foto: novelido.sk
Foto: novelido.sk

Momentálnou snahou občianskych aktivistov je preto opätovne oživiť toto územie, ktoré nemá slúžiť na komerčné účely, ale len na rekreáciu Bratislavčanov. „O financovaní je v tejto chvíli predčasné hovoriť. Najskôr musí prebehnúť vypracovanie urbanistickej štúdie a zakomponovanie do Územného plánu zóny, ktoré by umožňovali o výstavbe uvažovať,“ vysvetlil Mišík.

Projekt bude podľa neho finančne nenáročný, pretože prioritne by išlo len o odbagrovanie časti brehu. „Ďalšia úprava okolia by mohla prebiehať etapovito s výdatnou podporou občianskych združení,“ podotkol Mišík s tým, že na financovanie by sa mohli využiť napríklad aj eurofondy.

Na samotnú realizáciu projektu si budú musieť Bratislavčania zrejme ešte pár rokov počkať. Podľa Mišíka je však isté, že silná verejná podpora by mohla proces značne urýchliť a prinútiť zástupcov hlavného mesta, aby sa ním zaoberali, prípadne ho priorizovali.

Vizualizácia: info.sk
Vizualizácia: info.sk
Vizualizácia: info.sk
Vizualizácia: info.sk