Úvod Z DOMOVA Plénum nebolo schopné odhlasovať zvýšenie prídavkov, schôdza NR SR sa skončila

Plénum nebolo schopné odhlasovať zvýšenie prídavkov, schôdza NR SR sa skončila

Foto: archív

Posledná mimoriadna schôdza parlamentu pred voľbami sa skončila. Ohlásil to predseda Národnej rady SR Andrej Danko po tom, ako plénum ani na druhý pokus nebolo uznášaniaschopné pri vládnom návrhu na skrátené legislatívne konanie k zvýšeniu prídavku na dieťa a následne si plénum odhlasovalo ukončenie schôdze.

Návrh na zvýšenie prídavku na dieťa bol posledným bodom tejto 58. schôdze. Danko už v utorok (25. 2.) avizoval, že vo štvrtok nebude parlament rokovať, pretože nechce porušiť volebné moratórium. Na záver schôdze Danko poslancom zaželal úspešný politický boj vo voľbách a poďakoval im za spoluprácu počas štyroch rokov.

Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus, o tomto opatrení sa tak v končiacom volebnom období rozhodovať už nebude. Vláda do parlamentu predložila návrh, ktorým sa mal zdvojnásobiť prídavok na dieťa na 50 eur.

Ešte v utorok predseda strany Smer-SD Robert Fico avizoval, že by sa mohlo nájsť aj iné riešenie, ako tento prídavok rodičom dať. Okrem vyplatenia jeho sumy spomínal aj formu odpočítania z daní. Fico po skončení schôdze uviedol, že niektorým poslancom sa nepáčilo, aby vyššie prídavky dostali aj rómske deti.

V budúcom roku sa malo zvýšenie prídavku na dieťa priemerne mesačne týkať 1.087.900 detí, 651.830 poberateľov príspevku a vyžiadať si malo takmer 300 miliónov eur. Návrh na zrušenie diaľničných známok, o ktorom sa tiež malo rokovať, vláda stiahla z rokovania parlamentu.

Vývoj schôdze NR SR v stredu neprekvapil koaličných ani opozičných poslancov. „My sme to predpokladali, že to takto skončí. Dosiahli sme to, čo sme dosiahnuť chceli, to je, že Istanbulský dohovor bol definitívne pochovaný,“ poznamenal poslanec SNS Anton Hrnko. Pri prídavku na dieťa uviedol, že to stopli iné kluby, nie SNS.

Poslankyňa Smeru-SD Darina Gabániová zdôraznila, že takýmto spôsobom treba podporovať rodiny. „Sociálny status patrí všetkým ľuďom, to je základ sociálnej demokracie,“ podotkla.

„Spravil niekto viac pre tento národ ako my, čo sa týka sociálnych vecí? Dal im niekto viac z tej prosperity krajiny? Z tých peňazí, ktoré táto spoločnosť vyrobí?“ reagovala na otázku, prečo s opatreniami prišli len pár dní pred voľbami.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár zopakoval, že avizovali nepodporenie opatrení. „Lebo nie je to systémové a nie je to adresné,“ myslí si. Podľa poslanca SaS Martina Klusa bolo zrejmé, že v prípade prídavku nie je dohoda.

Predseda Sme rodina Boris Kollár avizoval podporu prídavku na dieťa, pretože je za akúkoľvek formu podpory matiek s deťmi. Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý označil sociálne opatrenia na schôdzi ako „volebnú korupciu“.