Úvod ZO ZAHRANIČIA Plné Václavské námestie v Prahe protestovalo proti biede

Plné Václavské námestie v Prahe protestovalo proti biede

Foto: archív

Na Václavskom námestí v Prahe protestovali tisíce ľudí na demonštrácii Česko proti biede. Viacerí rečníci požadovali odstúpenie vlády Petra Fialu. Sú nespokojní s tým, ako kabinet rieši súčasnú situáciu s vysokou infláciou či cenami potravín. Heslá s výzvami na demisiu vlády skandoval aj dav protestujúcich.

Demonštráciu zvolala strana Právo Rešpekt Odbornosť na čele s predsedom Jindřichom Rajchlom. V minulosti pôsobil v hnutí Trikolóra. „Dnes sme sa prišli zhromaždiť, aby sme sa tejto biede postavili.

Aby už nikdy nevládli v tejto krajine záujmy nadnárodných korporácií, ale aby nám vládla vláda, ktorá bude mať na prvom mieste záujmy občanov Českej republiky,“ povedal na začiatku demonštrácie. Kritizoval vládu aj Európsku úniu a jej nariadenia. „Nastal čas postaviť sa biede a vziať si našu krajinu naspäť,“ vyhlásil a dodal, že protest je len prvým krokom.

Na zhromaždení vystúpila napríklad aj senátorka Jana Zwyrtek Hamplová či právnik Ondřej Dostál, ktorý v minulosti spolupracoval s Pirátskou stranou. Protestujúci si priniesli najmä české vlajky a transparenty, vyzývajúce na odstúpenie vlády. Jeden z účastníkov vyzval účastníkov, aby po demonštrácii odstránili z budovy Národného múzea ukrajinskú vlajku.

Priamo pod Národným múzeom, ktoré od Václavského námestia delí magistrála, sa zišli odporcovia demonštrácie s vlajkami Ukrajiny aj EÚ. Vyzývali na jednotu v Česku a na podporu Ukrajiny. Na tomto mieste vyvolal incident mladý Ukrajinec, ktorý zastavil svoje auto na magistrále, vystúpil a fyzicky napadol demonštrantov s českými vlajkami.

Na bezpečnosť protestu dohliadala približne stovka policajtov z poriadkovej, dopravnej a kriminálnej služby. Na mieste boli aj členovia antikonfliktného tímu. Polícia nechcela odhadovať počet účastníkov, námestie však bolo najmä v prvej tretine husto zaplnené.

Strana Právo Rešpekt Odbornosť zaslala českej vláde list, v ktorom okrem iného požaduje odkúpenie sto percent akcií energetickej spoločnosti ČEZ, alebo aby Česko prestalo posielať Ukrajine zbrane. Vyzvala tiež vládu, aby zabránila prevádzkovateľom sociálnych sietí v obmedzovaní slobody prejavu a aby nariadila médiám poskytovať objektívne a vyvážené informácie.