Úvod ZO ZAHRANIČIA Plošné uzatváranie nič nerieši, len prehĺbi chudobu, varuje WHO

Plošné uzatváranie nič nerieši, len prehĺbi chudobu, varuje WHO

Foto: archív

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že plošné uzatváranie oblastí a krajín šírenie ochorenia COVID-19 nezastaví, len ešte viac ožobráči najchudobnejších obyvateľov. Hlavný splnomocnenec WHO pre postup proti koronavírusu David Nabarro vyzýva politikov, aby uzatváranie nepoužívali ako hlavný prostriedok boja s vírusom.

„Nie je to primárny prostriedok na kontrolu vírusu. Toto opatrenie je vhodné len za predpokladu, že vám poskytne čas na reorganizáciu, vyváženie zdrojov, ochranu zdravotníkov, ktorí sú vyčerpaní. Všeobecne by sme ho však neodporúčali,“ vyhlásil Nabarro.

Zároveň pripomenul množstvo negatívnych dôsledkov, ktoré uzatvorenia (v angličtine lockdown) po celom svete spôsobili. Podľa Nabarra okrem iného zdevastovali cestovný ruch, spôsobili nárast hladu a prehĺbili chudobu: „Stačí sa pozrieť, v akom stave je turizmus v Karibiku alebo Pacifiku, pretože ľudia nechodia na dovolenky.“

„Pozrite sa, čo sa stalo drobným poľnohospodárom po celom svete, ako sa zhoršila chudoba. Zdá sa, že na budúci rok sa môže svetová chudoba dokonca zdvojnásobiť,“ varuje Nabarro. Vládam radí, aby pri reštrikciách, uzatváraniach a karanténach viac zohľadňovali aj psychologické a sociálne faktory. Politika blokovania má totiž zničujúce dôsledky aj na verejné zdravie.