Úvod Politika Plotnickij: Po inaugurácii Trumpa bude Porošenko nepotrebný

Plotnickij: Po inaugurácii Trumpa bude Porošenko nepotrebný

Igor Plotnickij. (Foto: archív)

Hlava Luhanskej ľudovej republiky Igor Plotnickij je presvedčený, že bodku za konfliktom v Donbase dajú Spojené štáty a Normandská štvorka. Nie minské dohody, ale súčasný prezident Ukrajiny sa po 20. januári „stane nepotrebným“. Na tento deň je totiž naplánovaná inaugurácia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Porošenko pripadá Plotnickému ako pastier zo starej povesti, ktorý stále kričí, že sa blížia vlci, hoci tam nijakí nie sú. Kým OBSE a ďalšie organizácie hľadajú vlkov, samotný pastier strihá svoje stádo a posiela ho na porážku.

Počas predvolebnej kampane Trump ignoroval ponuku Petra Porošenka na stretnutie počas valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Dokonca sa ani nenamáhal odpovedať Kyjevu na pozvánku. Ukrajinský politológ Michail Pavliv tvrdí, že Porošenkova vláda urobila všetko pre to, „aby jej Trump nepodal ruku“. Reálny obrat politiky Washingtonu vo vzťahu ku Kyjevu možno podľa neho očakávať najneskôr toto leto.

O ukrajinskej kríze sa dlhodobo rokuje na rôznych úrovniach, predovšetkým v normandskom formáte. Súčasťou Normandskej štvorky je Rusko, Francúzsko, Nemecko a Ukrajina. Vo Varšave padol návrh preniesť rokovania na ženevský formát, teda na Spojené štáty a Poľsko ako susedný štát Ruska a Ukrajiny. Prímerie sa však napriek všetkým úsiliam podarilo dosiahnuť len v Minsku s pomocou Ruska a OBSE. Porošenko sa pritom plneniu minských dohôd dlhodobo vyhýba.