Úvod Ekonomika Plynovod Nord Stream 2 rozdeľuje Európu

Plynovod Nord Stream 2 rozdeľuje Európu

Foto: archív

Nový plynovod, ktorým sa bude prepravovať plyn pod dne Baltického mora, podľa viacerých západných médií a politikov vráža klin medzi Nemecko a jeho spojencov a kancelárke Angele Merkelovej spôsobuje bolesti hlavy. Pre amerického prezidenta Donalda Trumpa je Nord Stream (Severný prúd) 2 „strašným“ plynovodom, ktorý zvýši závislosť Nemecka od ruskej energie. Ukrajina sa zase obáva, že nový plynovod umožní Moskve vylúčiť ju z prepravy, čím príde o lukratívne príjmy z tranzitu plynu.

Niektorí analytici tvrdia, že obchodný prínos Nord Stream 2 bude slabý, keďže Rusko a Nemecko spája po dne Baltického mora už jeden plynovod. Nord Stream 2 má zdvojnásobiť prepravnú kapacitu, ale budúci dopyt je neistý. Na druhej strane nemecký priemysel získa lacnejšiu energiu.

Otázka rozdeľuje aj nemeckú politickú scénu. Podľa Margarity Assenovej z centra pre analýzu európskej politiky môže Rusko zdvojnásobiť vývoz plynu do Európy prostredníctvom existujúcich ukrajinských plynovodov bez toho, aby vybudovalo nové potrubie.

Výstavba Nord Stream 2 však úspešne pokračuje. Má silnú podporu ruského štátneho energetického gigantu Gazprom, ktorý vlastní projektovú spoločnosť Nord Stream 2 AG. Nový plynovod je jedným zo siete projektov sponzorovaných Kremľom a navrhnutých tak, aby obišli Ukrajinu. Patrí sem aj plynovod z Turecka, ktorý vedie po dne Čierneho mora a takisto sa vyhýba Ukrajine.

Gazprom argumentuje, že tranzit cez Ukrajinu je riskantný a čoraz nespoľahlivejší, keďže tamojšia sieť potrubí starne. Nemecko a Európska únia sa pokúšajú dosiahnuť dohodu medzi Moskvou a Kyjevom o udržiavaní tranzitu plynu cez Ukrajinu. Súčasná zmluva o jeho preprave vyprší v roku 2019. Hovorí sa dokonca aj o tom, že po predĺžení budú európski spotrebitelia dotovať udržanie tranzitu cez Ukrajinu.

Foto: archív