Úvod Turistika Po južnej strane Chopku premáva nová lanovka

Po južnej strane Chopku premáva nová lanovka

Foto: archív

Chopok, ktorý patrí medzi najvyhľadávanejšie kopce lyžiarov, skompletizoval mozaiku svojich lanoviek. Poslednú chýbajúcu časť, prepájajúcu severnú a južnú stranu, si lyžiari rozbalili pod vianočný stromček v piatok 23. decembra. Nová 15-miestna kabínková lanovka úspešne zvládla záťažové skúšky a z južnej strany Chopku začala k zjazdovkám vyvážať prvých lyžiarov.

Ako informovala hovorkyňa Tatry Mountain Resorts Liptovský Mikuláš Zuzana Fabianová, pred samotným spustením lanovky pre verejnosť prebiehali od 16. decembra na kabínkovej lanovke v úseku Krupová – Kosodrevina v stredisku Chopok Juh záťažové skúšky. To bol posledný krok potrebný na splnenie podmienok na bežnú prevádzku.

„Nová 15-miestna gondola na trase Krupová – Kosodrevina  prevážala počas záťažových testov vo svojich kabínach 30-kilogramové vrecia so štrkom. Celková záťaž použitá počas testov presahovala 13 ton. Na brzdné skúšky sa naplnilo desať kabín, každá so záťažou 1 324 kilogramov,“ priblížila Fabianová.

Trasa novej lanovky je zaujímavá svojím profilom. Keďže križuje existujúcu štvormiestnu sedačkovú lanovku Srdiečko – Kosodrevina, na dodržanie bezpečnej nadjazdovej výšky bolo potrebné skonštruovať a do profilu zaradiť aj podperu vysokú takmer 32 metrov.

„Kabína lanovky je konštruovaná tak, aby odolala nárazovému vetru so silou do 22 metrov za sekundu a prekonávala 403-metrové prevýšenie. Šikmá dĺžka lanovej dráhy dosahuje 1 212 metrov, čas jazdy je necelých päť minút. Maximálna rýchlosť je šesť metrov za sekundu a prepravná kapacita 2 800 osôb za hodinu.

Lanovka s počtom 30 kabín začína svoju jazdu v údolnej stanici Krupová (1 084 metrov nad morom) a končí v lokalite Kosodrevina (1 488 metrov nad morom). Lyžiari si užívajú komfortný presun a plynulo prestupujú na ďalšiu 15-miestnu lanovku, smerujúcu až na vrchol Chopku,“ dodala Fabianová. Komplikované prestupy z vlekov na sedačkové lanovky sú tak už definitívne minulosťou.